Малчанскиот бербер бара самица, стравува дека другите затвореници ќе го малтретираат

„Мислам дека судењето ќе биде кратко. Целиот предмет е многу јасен, осомничениот го призна делото за кое се терети. Постојат и материјални докази, па и сведоци. Мислам дека пред судот не стои тешка одлука, особено поради тоа што во прашање е повеќекратен престапник“ вели за „Телеграф“ адвокатот Светозар Вујачиќ.

Нинослав Јовановиќ, познат како Малчанскиот бербер, кој го киднапираше девојчето Моника Каримановиќ, стравува за својата безбедност во затвор. Тој засега е во изолација, а според пишувањата на српски „Курир“, ги молел чуварите да не го испратат во групната ќелија поради тоа што се плаши дека таму ќе го силуваат другите затвореници.

– Осомничениот стравува дека другите затвореници физички ќе го злоупотребуваат, најверојатно и сексуално. Некои од нив се родители, а тоа што тој го има направено е во спротива на „кодексот на криминалците“. Најголем проблем за затворските чувари е да го заштитат Јовановиќ. Според процедурите, тој е сместен во изолација и под целовремен надзор поради сопствена сигурност – вели извор на српски „Телеграф“.

Прочитајте и...  Европска комисија: Нема докази дека хидроксихлорин е ефикасен против Ковид-19

На Јовановиќ му е одреден притвор по неколку основи, поради тежината на делото за кое се терети, а за кое е предвидена казна поголема од десет години затвори, но и поради опасност од бегство и вознемирување на јавноста.

– Мислам дека судењето ќе биде кратко. Целиот предмет е многу јасен, осомничениот го призна делото за кое се терети. Постојат и материјални докази, па и сведоци. Мислам дека пред судот не стои тешка одлука, особено поради тоа што во прашање е повеќекратен престапник – вели за „Телеграф“ адвокатот Светозар Вујачиќ.

Тој потврдува дека силувачите на деца се во голема опасност во затворите.

– Јас едно време го застапував Малиша Јефтовиќ, кој ја силуваше и уби тригодишната Каја. Затворениците во ќелијата него го тепаа без престан, секој ден, па чуварите мораа да го преместат во самица. Нема сомниение дека и Јовановиќ ќе биде напаѓан од другите затвореници кога ќе им се отвори таква можност – смета Вујачиќ.

Прочитајте и...  Затворена за сообраќај регионалната делница Јегуновце-Сарај поради реконструкција

Јовановиќ е прв кандидат за примена на новиот закон во Србија и казната доживотен затвор, велат тамошните експерти.

– Тој е патолошка личност и нема сомнение дека во случај некогаш да се ослободи, повторно ќе нападне. Втората можност е да биде прогласен за непресметлив и да му биде изречена мерка за задолжително лечење во установа од затворен тип. Меѓутоа, во прашање е организирана личност која изработила цел план и тоа зборува дека тој не е душевно болен – констатира адвокатот Светозар Вујачиќ.

Дека е потребно Јовановиќ да биде отстранет од општеството, смета и криминологот Златко Николиќ.

– Ако излезе од затвор за 20 години, огромна е веројатноста Јовановиќ да го повтори кривичното дело бидејќи таква му е структурата на личноста. Тој нагон е посилен од него – вели Николиќ.

Прочитајте и...  Пендаровски: Со ограничувањето на движење и затворањето на границите директно страда економијата (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат