Tag : злоупотреба

Вести Свет

НОВИ ОБВИНУВАЊА: Најмладата жртва на Епстајн имала 12 години

Слободен печат
Обвинителката на Девствените Острови побара одземање на имотот на покојниот холивудски продуцент Џефри Епстајн, кој беше обвинет за сексуално злоставување на малолетни лица на архипелагот...
Вести Регион Слајдер

Малчанскиот бербер бара самица, стравува дека другите затвореници ќе го малтретираат

Слободен печат
Нинослав Јовановиќ, познат како Малчанскиот бербер, кој го киднапираше девојчето Моника Каримановиќ, стравува за својата безбедност во затвор. Тој засега е во изолација, а според...
Вести Ви Препорачуваме Свет

СКАНДАЛ ВО АРГЕНТИНА: Свештеници осудени за сексуално злоупотребување на глуви деца

Слободен печат
Аргентински суд денеска осуди двајца свештеници за сексуално злоупотребување глуви деца во католичко училиште. Градскиот суд во Мендоза го осуди свештеникот Никола Корадио на 42...
Вести Регион

ФРАНЦУСКА АМБАСАДОРКА ОСОМНИЧЕНА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА ЈАВНИ ПАРИ: Се заканува со тужба!

Слободен печат
Француската амбасадорка за Арктик и Антарктик, Сеголен Ројал осомничена е за злоупотреба на јавни средства, откако Радио Франс изнесе обвиненија на нејзина сметка, јави дописникот...
Вести Свет

ТАЈНИ СНИМКИ ОД ОЧАЈНИЧКИ ПОВИЦИ ЗА ПОМОШ: „Работодавците сексуално ме злоупотребуваат, рацете ми ги гореа во врело масло“

Слободен печат
Домашна помошничка од Бангладеш која работи во Саудиска Арабија на интернет објави видео-снимка во која тврди дека работодавците jа злоупотребуваат и сексуално ја искористуваат, а...
Вести Економија

Бектеши: Убеден сум дека ќе се стави крај на злоупотребата на „црвената нафта”

Слободен печат
Министерот за економија Крешник Бектеши е убеден дека ќе се стави крај на злопутребата на екстра лесното масло за домаќинство, познато како „црвена нафта”. Првпат...
Вести Регион

АКО ТИ СЕ ДОПАЃА, ЌЕ СЕ ДОГОВОРИМЕ: Професор од Хрватска ја нудел својата 15-годишна ќерка преку пораки

Слободен печат
Десетина луѓе во Хрватска примиле порака со вознемирувачка содржина. На екранот била млада девојка, а потоа следувала и зборовите: „Ако ти се допаѓа, ќе се...
Вести Свет

ВАРВАРСКИТЕ МЕТОДИ НА СИРИСКАТА ВЛАДА: Војската на 72 начини ги мачела затворениците ширум Сирија

Слободен печат
Сириските власти убиле повеќе од 14.000 луѓе со распнување, вадење на нивните очи и силување за време на бруталната граѓанска војна во земјата, стои во...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Мрачната тајна на Канада: 120 години насилно киднапирале и „превоспитувале“ индијански деца

Слободен печат
Во периодот од другата половина на 19. век до 70-тите годиини на 20. век, канадските власти насилно одземале 150.000 индијански деца од нивните родители и...
Хроника

Девојка злоупотребила туѓи фотгорафии на Инстаграм – Поднесена кривична пријава против неа

Слободен печат
Против 20-годишна девојка од селото Гургурница поднесена е кривична пријава за злоупотреба на лични податоци. Полицијата јави дека во текот на јуни во 2016 година,...