15 C
Скопје

Лига Европа, 1/16: Адеми има руска задача, Елмас патува во Шпанија!

Во Нион ги дознавме и паровите од 1/16 финалето во Лига Европа, второто по квалитет најголемо натпреварување на Стариот континент.

Преку групите во овој дел од елиминациските борби успеаја да се пласираат двајцата македонски репрезентативци Елиф Елмас (Наполи) и Аријан Адеми (Динамо Загреб). Хрватите за противник го добија рускиот претставник Краснодар, додека калчолигашот од Неапол ќе се сретне со шпанската Гранада.

Покрај учесниците кои ја поминаа групната фаза во ЛЕ, во жрепката се најдоа и третопласираните од групите во Лигата на шампионите.

Манчестер јунајтед пред себе ќе има сериозен противник, односно ќе се соочи со моментно првопласираниот во „Ла Лига“, Реал Сосиедад.

Се очекува да биде доста интересно и на дуелите Бенфика-Арсенал, Црвена звезда-Милан, Брага-Рома, Олимпијакос-ПСВ Ајндховен..

Прочитајте и...  Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Првите натпревари ќе се играат на 18 февруари, додека возвратните мечеви ќе бидат на 25 февруари 2021 година.

Лига Европа 2020/21

1/16 финале, двојки –

Волфсбергер-Тотенхем
Динамо Киев-Клуб Бриж
Реал Сосиедад-Манчестер јунајтед
Бенфика-Арсенал
Црвена звезда-Милан
Антверп-Ренџерс
Славија Прага-Лестер сити
Салцбург-Виљареал

Брага-Рома
Краснодар-Динамо Загреб
Јанг Бојс-Баер Леверкузен
Молде-Хофенхајм
Гранада-Наполи
Макаби Тел Авив-Шахтјор Доњецк
Лил-Ајакс
Олимпијакос-ПСВ Ајндховен

ЛШ, осминафинале: Барселона го доби ПСЖ, Баерн Минхен против Лацио

Поврзани вести

Да се внимава на Скубе, тој не знае нас, но и ние го знаеме него

Слободен печат

Само три клуба се опција за Халанд, меѓу нив не е Јунајтед

Слободен печат

Алушовски: Против Брест Мешков да го обезбедиме шестото место

Слободен печат

Антиќ: Не размислувам за оставка,не може да влеземе на терен да играме место нив 

Слободен печат

Пријави се на SINALCO PES Balkan лигата и играј за фонд од 5.000 евра!

СП.

„Западните медиуми не го сакаат Ѓоковиќ бидејки доаѓа од Балканот“

Слободен печат

Остави Коментар