Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Младиот 21-годишен шведски атлетичар стана првиот човек во историјата кој прескокна 6.15 метри во скок со стап на отворено.

Неверојатниот Дуплантис светскиот рекорд го оствари на митингот од Дијамантската лига во Рим. Тој за еден сантиметар го надмина досегашното рекордно остварување кое беше во сопственост на легендарниот Сергеј Бубка.

Годинава во неколку наврати Дуплантис беше многу блиску до големиот подвиг, а конечно му се посреќи во „вечниот град“. Швеѓанецот до рекордните 6.15 метри дојде во вториот обид.

Арманд Дуплантис е светски рекордер и во сала, тој годинава во Бирмингем, Англија прескокна дури 6.18 метри што е апсолутен светски рекорд во скок со стап.

Митингот во Рим помина во сенка токму на неверојатниот Дуплантис, а големи победи остварија Јужноафриканецот Акани Симбине и Јамајчанката Елејн Томпсон на трките на 100 метри.

Прочитајте и...  ЛШ: Борко и двајца екс играчи на Вардар 1961 во тимот на колото!

Неизвесно беше и на трката на 3.000 метри во машка конкуренција на која победи Џејкоб Киплимо од Уганда со време од 7:26.64 минути, додека второто место му припадна на Норвежанецот Јакоб Ингебригстен кој имаше време од 7:27.05 минути.

Поврзани вести

Белгија повторно ги затвори стадионите, одложен и мечот на Зајков!

Слободен печат

Барса ги враќа навивачите на стадион поради Роналдо?

Слободен печат

Биелса му верува на Македонецот: Алиоски пред нов договор со Лидс!?

Слободен печат

ВИДЕО: Имаше негатива од 6:0, 4:0, но на крајот триумфираше!

Слободен печат

Репрезентативецот Ѓуроски прв стрелец во победата на Аликанте

Слободен печат

Сè е во знакот на „Ел Класико“: По 245 пат Барса против Реал!

Слободен печат

Остави Коментар