Tag : скок со стап

Останатo Спорт

Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Слободен печат
По заминување на Усаин Болт во пензија, нова „молња“ на атлетското небо стана шведскиот скокач со стап, Арманд Дуплантис. Легендарниот Бубка веќе не е најголем...
Останатo Спорт

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат
Неверојатниот Дуплантис светскиот рекорд го оствари на митингот од Дијамантската лига во Рим. Тој за еден сантиметар го надмина досегашното рекордно остварување кое беше во...
Останатo Спорт

Олимписки шампион во дворот скока како на стадион! (ВИДЕО)

Слободен печат
За разлика од многу спортисти, Рено Лавилени (33) не е принуден да импровизира во својот дом или двор за да продолжи со тренинзите. Лавилени кој...
Останатo Спорт

Швеѓанецот Дуплантис со нов светски рекорд во скок со стап (ВИДЕО)

Швеѓанецот Арманд Дуплантис постави нов светски рекорд во скок со стап. На митингот во Глазгов, тој го подобро досегашното најдобро остварување, што исто така беше...
Останатo Спорт

Дуплантис постави нов светски рекорд во скок со стап

Слободен печат
Новото најдобро остварување во сала изнесува 6.17 метри, а доаѓа само четири дена откако не успеа да го собори рекордот на митингот во Сизелдорф. Претходниот...
Останатo Спорт

КАКОВ МАЛЕР: На шведска атлетичарка и се скрши стапот за скокање (ВИДЕО)

Слободен печат
Шведската атлетичарка Анџелика Бенгтсон која се натпреварува во дисциплината скок со стап, за малку ќе доживееше тешка повреда на Светското првенство во Доха. При обидот...
MacedonianAlbanian