Tag : дијамантска лига

Останатo Спорт

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат
Неверојатниот Дуплантис светскиот рекорд го оствари на митингот од Дијамантската лига во Рим. Тој за еден сантиметар го надмина досегашното рекордно остварување кое беше во...
Останатo Спорт

Светски рекорди на Хасан и Мо Фарах

Слободен печат
Холанѓанката Сифан Хасан и легендарниот Британец, Мо Фарах, поставија нови светски рекорди на еден час на митингот од Дијамантската лига во Брисел. Хасан за еден...
Останатo Спорт

Чептегеи со нов светски рекорд на 5000 метри (ВИДЕО)

Слободен печат
Џошуа Чептегеи, 23-годишниот атлетичар од Уганда постави нов светски рекорд во трката на 5000 метри, на митингот од Дијамантската лига во Монако. Со време 12:35.36...
Останатo Спорт

Холанѓанката Хасан собори 23 години стар светски рекорд

Слободен печат
Холанѓанката Сифан Хасан, која е родена во Етиопија во голем стил победи на митингот од Дијамантската лига во Монте Карло на трката на една милја....
MacedonianAlbanian