Кипјегон постави нов светски рекорд во трката на 1.500 метри

фото: EPA-EFE/NOUSHAD THEKKAYIL

Фејт Кипјегон на митингот од Дијамантската лига во Фиренца постави нов светски рекорд во трката на 1.500 метри.

Кениската атлетичарка, двократната олимписка шампионка ја заврши трката за 3:49,11 минути.

Претходниот рекорд беше поставен во јули 2015 година кој беше во сопственост на Гензебе Дибаба од Етиопија (3:50,07).

Второто место на траката го освои Британката Лора Муир, која целта ја poмина за 3:57,09 минути.

На победничкиот подиум како третопласиран се искачи и Австралијката Џесика Хaл (3:57,29 минути, нов рекорд на Океанија).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот