Tag : светски рекорд

Останатo Спорт

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат
Неверојатниот Дуплантис светскиот рекорд го оствари на митингот од Дијамантската лига во Рим. Тој за еден сантиметар го надмина досегашното рекордно остварување кое беше во...
Останатo Спорт

Чептегеи со нов светски рекорд на 5000 метри (ВИДЕО)

Слободен печат
Џошуа Чептегеи, 23-годишниот атлетичар од Уганда постави нов светски рекорд во трката на 5000 метри, на митингот од Дијамантската лига во Монако. Со време 12:35.36...
Спорт Фудбал

Мбапе вреди 200 милиони евра, за Перез нема проблем, нека „пукне“ светски рекорд! (ВИДЕО)

Слободен печат
Францускиот интернационалец сака да го напушти составот на ПСЖ со кој има договор до 30 јуни 2022 година и неговата сегашна вредност според „Трансфермаркт“ е...
Останатo Спорт

Дуплантис постави нов светски рекорд во скок со стап

Слободен печат
Новото најдобро остварување во сала изнесува 6.17 метри, а доаѓа само четири дена откако не успеа да го собори рекордот на митингот во Сизелдорф. Претходниот...
Вести Свет

Зеленски сруши светски рекорд: Одржа прес-конференција која траеше 12 часа

МИА
Володимир Зеленски, поранешен популарен актер кој во април беше избран за претседател на Украина, вчера го урна светскиот рекорд, откако одржа прес конференција која траеше...
Останатo Спорт

Светски рекорд за Мухамад на СП во Доха

Слободен печат
Далила Мухамад го освои златниот медал на трката на 400 метри со пречки, а притоа го собори и светскиот рекорд. Таа делницата од 400 метри...
Спорт Фудбал

„СВЕТСКИ РЕКОРД“: Килијан Мбапе си оди за 225 милиони евра!?

Слободен печат
Шпанците повторно испраќаат „бомбастични“ информации, поточно добро познатиот новинар Едуардо Инда кој тврди дека секогаш има ексклузивни информации вели дека е практично „постигнат договор“ помеѓу...
Останатo Спорт

Урнат рекорд стар 16 години (ВИДЕО)

Слободен печат
Американката Мухамед запиша нов светски рекорд во дисциплината 400 метри со пречки, таа оствари време од 52.20 секунди. Претходниот рекорд (52.34 секунди) беше во сопствен...
Останатo Спорт

Американките со светски рекорд го затворија СП во пливање

Слободен печат
Унгарката Катинка Хосу на последниот ден од Светското првенство во пливање кое се одржува во Гвангжу, Јужна Кореја, триумфира на финалната трка на 400 метри...
Останатo Спорт

Нов рекорд во Ф1: Сите четири гуми за 1.91 секунда! (ВИДЕО)

Слободен печат
Иако во центарот на вниманието беше судирот меѓу Макс Верстапен и Себастијан Фетел, вистинските херои беа механичарите на Ред Бул. Тие во 14 круг од...