• светски рекорд

ВИДЕО: Американскиот пливач Армстронг постави нов светски рекорд

Американскиот пливач оствари нов светски рекорд од 23,71 секунди во Гринсборо, Северна Каролина, во дисциплината 50 метри грбно. Хантер Армстронг го направи овој резултат во рамките од американските квалификации за Светското првенство. Досегашниот рекорд го држеше рускиот пливач Климент Колесников кој имаше време од 23,80 секунди. Армстронг (21) инаку е освојувач на златен олимписки медал …

ВИДЕО: Американскиот пливач Армстронг постави нов светски рекорд Read More »