Tag : атлетика

Останатo Спорт

Болт: Никој не може да го надмине мојот рекорд, но има еден фудбалер..!

Слободен печат
Атлетичарот од Јамајка во 2009 година постави нов светски рекорд во трката на 100 метри со резултат 9,58 секунди. Усеин Болт тврди дека никој не...
Останатo Спорт

Нормално дека го покажувам задникот, Ферари нема да чувате во гаража

Слободен печат
Сањиа (26) е најдобра шведска атлетичарка во скок во далечина. Мајка и е од Гамбија, но Кади се родила во Шведска и поради тоа настапува...
Останатo Спорт

Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Слободен печат
По заминување на Усаин Болт во пензија, нова „молња“ на атлетското небо стана шведскиот скокач со стап, Арманд Дуплантис. Легендарниот Бубка веќе не е најголем...
Останатo Спорт

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат
Неверојатниот Дуплантис светскиот рекорд го оствари на митингот од Дијамантската лига во Рим. Тој за еден сантиметар го надмина досегашното рекордно остварување кое беше во...
Останатo Спорт

Светски рекорди на Хасан и Мо Фарах

Слободен печат
Холанѓанката Сифан Хасан и легендарниот Британец, Мо Фарах, поставија нови светски рекорди на еден час на митингот од Дијамантската лига во Брисел. Хасан за еден...
Останатo Спорт

Чептегеи со нов светски рекорд на 5000 метри (ВИДЕО)

Слободен печат
Џошуа Чептегеи, 23-годишниот атлетичар од Уганда постави нов светски рекорд во трката на 5000 метри, на митингот од Дијамантската лига во Монако. Со време 12:35.36...
Останатo Спорт

Светскиот шампион пред суспензија поради правилата за допинг!?

Слободен печат
На светскиот шампион на 100 метри, Кристијан Колман (24) му се заканува суспензија поради која би можел да ги пропушти Олимписките игри во Токио следната...
Останатo Спорт

Разговор со Кокан Ајановски за реакциите на коронавирусот: И во време на коронавирусот, никогаш немало повеќе тркачи на Кејот

Благоја Георгиевски
Тркачот на долги патеки Кокан Ајановски (38) е еден од најпознатите македонски атлетичари и препознатлив лик во спортското живеење во Скопје и во Македонија. Со...
Останатo Спорт

Интервју со Јован Стојоски: Атлетиката е повеќе од спорт, целите се учество на Олимписките игри и медал од ЕП

Веб порталот на „Слободен печат“ и натаму продолжува со промовирањето на младите и перспективни спортости, овојпат направивме интервју со македонскиот атлетичар Јован Стојоски. Поради пандемијата...
Останатo Спорт

Неповторливата Вилма Рудолф: Инспирација која го одушеви спортскиот свет! (ВИДЕО)

Слободен печат
Приказна за Вилма Рудолф, американската атлетичарка, вистинска инспирација која го одушеви светот на Олимписките игри пред точно 60 години. Спортот секогаш раѓа херои и тоа...
MacedonianAlbanianBulgarian