15 C
Скопје

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, ќе биде погребан во сабота на 17 април, а поради корона мерките, на погребот ќе смеат да присуствуваат само 30 луѓе.

Медиумите пренесуваат дека принцот Филип ќе биде погребан во дабов ковчег, кој ќе биде обложен со олово и кој специјално е направен за него пред повеќе од 30 години. Британскиот Метро пишува дека е обичај членовите на кралското семејство да бидат погребани во ковчег обложен со олово, бидејќи оловото би требало да помогне телото да се сочува од пропаѓање.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)


Имено, телото во ваквиот ковчег може да се сочува и до една година бидејќи е херметички затворено и до него не може да продре влагата. Во времето кога за принцот Филип бил изработен ковчегот, истовремено е дизајниран и соодветен ковчег и за кралицата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)


Вредно е да се спомене дека и ковчегот на принцезата Дијана тежел четвртина тон, поради тоа што и тој бил обложен со олово, според кралските протоколи.

Инаку, желбата на принцот Филип била од неговиот погреб да не се прави голема церемонија која ќе биде исполнета со „преголема помпа“. Кралицата ќе ја исполни неговата желба, а ковчегот со неговото тело на последното почивалиште ќе биде испратен со „роверот“ кој сам го составил.

Принцот Филип почина на 9 април на 99 годишна возраст.

ВИДЕО | За племето од островот Тана принцот Филип бил Бог: Смртта на војводата од Единбург ќе ја одбележат со посебни ритуали

Поврзани вести

По долга борба со болеста почина актерот Феџа Стојановиќ

Слободен печат

Започна снимањето на втората сезона од серијата „Emily in Paris“

Слободен печат

На 59 години почина Ник Кејмен, ѕвездата од легендарната реклама за „501“ и миленикот на Мадона

Слободен печат

Mоќни намирници од кујната кои го забавуваат стареењето на кожата

Слободен печат

Потврдена причината за смртта на принцот Филип

Слободен печат

Не се работи за неверство: Зошто жените тајно ги вадат бурмите?

Слободен печат

Остави Коментар