Костовски: Георгиевски ти си посебен, Македонијо се гледаме горди и достоинствени на плоштад

Тренерите Дарко Костовски и Борче Костовски со олимпискиот вицешмпион/Фото: facebook.com/darko.kostovski.543

Дејан Георгиевски во категоријата над 80 кг. го освои сребрениот медал на таеквондо турнирот на Олимписките игри во Токио, Јапонија.

Тоа е втор медал во историјата на Македонија на Летните олимписки игри, се надеваме дека и останатите наши олимпијци во Јапонија ќе се борат со истиот ентузијазам како Георгиевски на патот до победничкиот подиум:

Веднаш после големото финале своја објава на социјалните мрежи имаше тренерот на Георгиевски, Дарко Костовски:

– СЛАВА ТЕБЕ ГОСПОДЕ! ИМАМЕ СРЕБРЕН МЕДАЛ ОД ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020!!! Го имаме најголемиот историски успех од како нашата Македонија е независна, браво лаву, браво јунак, ти си новата спортска МАКЕДОНСКА ИКОНА, ти си идолот на новите генерации!!!

А тебе докторе, тебе брат Борче Костовски за тебе имам неколку збора, ти си посебен, ти си генијалец и твојата работа низ годините наназад НЕ МОЖЕ со збор да се опише, тоа е за филм!

Фала му на господ што те имам до мене, и што те има Деки до него, денешните стратегии беа како тие на Александар Македонски!

ТЕСНО ФИНАЛЕ, НЕ ДОСУДЕН ЧИСТ УДАР ВО ГЛАВА, ЧИСТ НО ТОА Е СПОРТОТ, ЗНАЕ ДА Е СУРОВ. УХХХ СРЕБРО НА ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО ФУЛ КОНТАКТЕН БОРЕЧКИ СПОРТ, ВО ОЛИМПИСКО ТАЕКВОНДО, СОН СО КОЈ ЈАС И БРАТ МИ ЖИВЕЕВМЕ ОД КАКО ПОСТОИ ТАЕКВОНДО КЛУБ БУТЕЛ!

МАКЕДОНИЈО РАДУВАЈ СЕ, СЕ ГЛЕДАМЕ НА ПЛОШТАД, СЕ ГЛЕДАМЕ ГОРДИ И ДОСТОИНСТВЕНИ НА ПЛОШТАД!!! ЗА МАКЕДОНИЈА – напиша Д. Костовски на Фејсбук.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот