25.8 C
Скопје

Tag : олимписки игри

Останатo Спорт

Јавноста во Јапонија се противи на одржувањето на Олимписките игри

Слободен печат
Јавноста во Јапонија е генерално против одржувањето на Олимписките и Параолимписките игри во Токио, делумно поради стравот од зголемување на бројот на лица заразени со...
Останатo Спорт

Надал со тешка одлука: Нема да учествува на „Вимблдон“ и Олимписките игри во Токио!

Слободен печат
Шпанскиот тенисер преку социјалните мрежи ја информираше јавноста дека нема да биде дел од следниот грен слем турнир „Вимблдон“, како и претстојните Летни олимписки игри...
Останатo Спорт

Седум македонски каратисти во Париз ќе бркаат олимписка виза

Слободен печат
Како што е веќе најавено квалификацискиот турнир во карате за пласман на Летните олимписки игри во Токио ќе се организира во Париз (Франција) во периодот...
Останатo Спорт

Олимписка шампионка суспендирана на пет години пред Игрите во Токио

Слободен печат
Единицата за интегритет во атлетиката (АИУ) објави дека Ролинс-Мекнил по втор пат во кариерата е суспендирана поради „неовластено постапување во процесот со управување на резултатите“,...
Останатo Спорт

Нови проблеми за организаторот на ОИ, волонтерите се откажуваат поради коронавирусот

Слободен печат
До стартот на Олимписките игри во Токио има уште точно 50 дена, но се проценува дека бројот на волонтери кои се откажаа се движи од...
Ви Препорачуваме Останатo Спорт

Разговор со Дејан Георгиевски, таеквондистот кој ќе учествува на ОИ во Токио: Сон ми е да донесам златен олимписки медал во Македонија

Зоран Спасоски
Македонскиот спорт на Олимписките игри во Токио ќе испише нова убава страница, за прв пат ќе има учесник на Олимпијадите во таеквондо. Пред 20-тина дена,...
Вести Некатегоризирано Свет

Јапонските власти сакаат да ја продолжат вонредната состојба во Токио: Стотици илјади граѓани апелираат да се откажат Олимписките игри

Слободен печат
Јапонските власти сакаат да ја продолжат вонредната состојба во Токио и други области за околу три недели – до 20 јуни. Тоа го потврди министерот...
Останатo Спорт

Олимписките игри ќе се одржат дури и да има вонредна состојба во Токио

Слободен печат
Претставник на организацискиот одбор потврди дека Олимписките игри во Токио ќе се одржат по секоја цена. Игрите во Токио поради пандемијата на коронавирусот беа одложени...
Останатo Спорт

Јапонските лекари повикуваат на откажување на Олимписките игри!

Слободен печат
Главната медицинска организација во Јапонија ги поддржа повиците за откажување на Летните Олимписки игри во Токио, истакнувајќи дека болниците се веќе преоптоварени, додека земјата се...
Вести Свет

Анкета: Речиси 60 отсто од Јапонците сметаат дека Олимписките игри треба да се откажат

Слободен печат
Во Јапонија 59,7 проценти од луѓето сметаат дека Олимписките и параолимписките игри во Токио во текот на летото треба да бидат откажани. Тоа го покажуваат...