Tag : олимписки игри

Останатo Спорт

ОФИЦИЈАЛНО: Олимписките игри во Токио ќе стартуваат на 23 јули 2021 година

Слободен печат
Идејата на претседателот на ИОК, Томас Бах, игрите да се одржат идната пролет не науде на доволна поддршка и поради тоа е прифатен терминот кој...
Останатo Спорт

Коронавирусот ги топи парите во спортот

Слободен печат
Спортот на глобално ниво бележи огромни финансиски загуби поради кризата предизвикана од коронавирусот.   Само одложувањето на Олимписките игри во Токио го стави организаторот во...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Пред короната Олимписките игри се откажани само трипати: Не ги прекинаа ниту масакрите, ниту терористите!

Слободен печат
Поради епидемијата со ковид-19, Интернационалниот олимписки комитет и официјално го одложи стартот на Летните Олимписки игри што требаше да се одржат во Токио. Откако почнаа...
Останатo Спорт

Олимписките игри не мора да се одржат во летните месеци

Слободен печат
Претседателот на ИОК, Томас Бах, наведе дека не е задолжително одложените Игри во Токио да се одржат на идното лето. – Имаме илјада прашања пред...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ: Донесена е права одлука, едвај ги чекам Игрите во 2021

Слободен печат
Најдобриот тенисер на светот вели дека е тажен поради одложувањето на Олимписките игри, но верува дека тоа е права одлука. Летните олимписки игри во Токио...
Останатo Спорт

Олимписките игри се одложија, а никој не зборува за трошоците

Слободен печат
Претседателот на ИОК, Томас Бах, и премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, се договорија да се одложат Олимписките игри во Токио поради пандемијата на коронавирусот. Засега...
Останатo Спорт

Реакции по одложувањето на Олимписките игри во Токио

Слободен печат
По неколкунеделни шпекулации и критики поради тврдоглавоста, јапонскиот премиер Шинзо Абе и претседателот на ИОК, Томас Бах, денеска се договорија Олимписките игри да се одложат...
Останатo Спорт

ОФИЦИЈАЛНО: Одложени се Летните олимписки игри во Токио!

Слободен печат
Олимписките игри во Токио (32 по ред) дефинитивно се одложени, откако Меѓународниот олимписки комитет (МОК) го прифати предлогот на јапонскиот премиер Шинзо Абе да се...
Останатo Спорт

Кога сте заглавени дома: Олимписки шампион тренира користејќи го каучот! (ВИДЕО)

Слободен печат
Макс Витлок, кој е двократен олимписки шампион во гимнастика, најде начин како да го помине времето во домашна изолација. Британецот кој се подготвува за настапот...
Останатo Спорт

Италијанците го молат ИОК: Баталете ги Олимписките игри, човечкиот живот вреди највеќе

Слободен печат
Поранешниот претседател на Италијанскиот олимписки комитет (КОНИ), Џовани Петручи и претседателот на Италијанската и Европската пливачка федерација, Паоло Барели побараа ИОК да не биде тврдоглав...