Коронавирусот повторно виновен – Одложено 78-то доделување на Златен глобус

Свеченото доделување на филмските награди Златен глобус ќе се одржи на 28 февруари 2021 година, а не во јануари како што досега беше вообичаено, објавија организаторите.

Наградите Златен глобус ќе се доделуваат во викендот кој беше предвиден за доделувањето на Оскарите, а свеченоста на нивното доделување е поместена на 25 април.

Наградата Златен глобус ја врачува Асоцијацијата на новинари од странство, акредитирани во Холивуд. Се доделува еднаш годишно и според престижот е на второ место, по Оскарот.

Ритамот на холивудскта филмска индустрија целосно е пореметен поради пандемијата на коронавирусот, кој ги испразни киносалите во изминатите три месеци.

Организаторите за доделувањето на Оскарите исто така се сложија да го продолжат периодот на квалификации – од 31 декември оваа година до крајот на февруари 2021 година.

Прочитајте и...  Намерно или случајно, Рита Ора повторно покажа повеќе од што треба! (ФОТО)

Доделувањето на наградите БАФТА, Британската академија за филмска и телевизиска уметност, исто така е одложено за 11 април.

Поради пандемијата, снимањето и пост-продукцијата на многу филмови кои требаше да бидат прикажани до крајот на годината, се одложени до неопределено време.

Доделувањето на Оскарите досега било одложувано само три пати – поради поплавата во Лос Анџелес 1938 година, поради убиството на Мартин Лутер Кинг во 1968 година и обидот за убиство на претседателот Роналд Реган во 1981 година.

Не е познато дали доделувањето на престижните филмски награди ќе биде одржано онлајн или во живо.

Прочитај повеќе

Српската пејачка Дара Бубамара вози 100 km/h низ град и снима! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски