Tag : доделување

Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Коронавирусот повторно виновен – Одложено 78-то доделување на Златен глобус

Слободен печат
Свеченото доделување на филмските награди Златен глобус ќе се одржи на 28 февруари 2021 година, а не во јануари како што досега беше вообичаено, објавија...
Спорт Фудбал

Премиер лигата планира доделување на шампионскиот пехар

Слободен печат
И натаму се работи на евентуално враќање на натпреварувачката сезона 2019/2020 во најсилното англиско првенство, екипите од денеска започнуваат со тренинзи. Ливерпул е многу блиску...
Магазин Филм и ТВ

Коронавирусот ги измени правилата за доделување на следните Оскари

Слободен печат
Американската академија за филм и наука, која е организатор на доделувањето на престижната награда Оскар, најави дека поради престанувањето на работата на кината поради коронавирусот,...
Здравје Магазин

ОСКАРИ: Првото доделување на Оскарите траело 15 минути

Слободен печат
На првите Оскари во 1929 година имало 270 поканети гости, билетот чинел пет долари (денешни 72 долара), а настанот се случувал во малата сала на...
Вести Економија

Ангеловска: Први 30 награди од МојДДВ #МојаНаграда, 60 проценти повеќе скенирани сметки

Слободен печат
Во наградната игра МојДДВ #МојаНаграда досега учествуваат 110 илјади граѓани и се доделените првите 30 награди, при што за трипати се зголемени бројките за скенирани...
Вести Македонија

Оваа година нема да се доделува наградата „Мито Хаџи Василев-Јасмин”

Слободен печат
Ниту еден од пријавените кандидати нема да ја добие државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин” за 2019 година, одлучи Одборот за оваа награда која се доделува...
Вести Култура

Доделени наградите на затворањето на 18. CINEDAYS

Слободен печат
„Заврши полнолетното издание на „CINEDAYS“ и со задоволство можеме да почнеме да го подготвуваме следното, бидејќи ова издание го следеше повеќе од 12 000 публика,...
Еспресо Шоу биз

Серијата „Игра на престоли” беше и победник и губитник на наградите Еми (ВИДЕО)

Слободен печат
„Игра на престоли“ третпат по ред е прогласена за најдобра драмa, a имаше неверојатни 32 номинации. Наградата во категоријата комедија ја освои серијата „Скитник“, додека...
Вести Скопје

Средношколци со попреченост ќе добијат стипендии од Град Скопје

Слободен печат
Градот Скопје за првпат годинава на 25 ученици со попреченост од средните училишта ќе им додели стипендии во висина од 3.000 денари за период од...