Кој одлучи дека Марко треба да плива 64 километри?

И покрај тоа што не успеа во својата храбра намера, Марко доби голема поддршка и неговиот подвиг треба да служи како вистински пример.

Но, секако има и критики, се поставуваат прашања зошто се дозволува, односно ризикува со дете кое има само 13 години да исплива толкав број на километри во водите на Охридското езеро.

Меѓу нив се огласи и прославената пливачка Наташа Мешковска:

– Почитувани пријатели, дали Марко можеше да плива 10км, за подигање на свеста? Кој одлучи дека треба да плива токму 64км? Кој е докторот кој даде одобрување за вакво нешто? Со кој памет федерацијата го одобри и поддржа настанот? Најдобронамерно, апел до родителите и тимот (ако воопшто го има), во иднина, консултирајте стручни лица пред да го ставите детскиот живот во опасност? Ако не им верувате на нашите, консултирајте било кој од фелата во регионот –

Прочитајте и...  Дебакл на шампионката на Австралија Опен, на Мастерсот во Рим не освои ниту еден гем

(фејсбук статус на авторот)

Прочитај повеќе

Надал лесно го скрши отпорот на Лајовиќ за пласман во четвртфиналето

Слободен печат

Левандовски обвинет за затајување данок

Слободен печат

Револуционерна одлука на ФИФА, фудбалерите ќе може да ги менуваат репрезентациите

Слободен печат

Елмас во новата сезона со нов број, ја „лапна“ седумката на Каљехон

Слободен печат

Српската пресметка во Рим му припадна на Ѓоковиќ

Слободен печат

МВП наградата во НБА повторно во рацете на Адетокумпо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Моментот кој навивачите на Ливерпул го чекаа цело лето (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона има димајант од половина милијарда евра, одигра два натпревари и ги полуде навивачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Бекам донесе две ѕвезди на Јувентус во својот Мајами

Слободен печат

Шкендија го дозна противникот за плеј-офот доколку по елиминира Тотенхем

Слободен печат

Нормално дека го покажувам задникот, Ферари нема да чувате во гаража

Слободен печат

Фоњини на чуден начин го опиша Ѓоковиќ: Го нарекуваме пластичниот човек

Слободен печат