4 C
Скопје

Tag : охридско езеро

Слајдер Спорт Фудбал

Фудбалерот Мерсовски спаси три деца од давење во Охридското езеро

Слободен печат
Членот на фудбалскиот клуб Охрид Един Мерсовски е херојот на денот кој од давење успеа да спаси три малолетни деца. Тој бил со соиграчите на...
Вести Македонија

Зголемен водостојот на Охридското Езеро

Слободен печат
Водостојот на Охридското Езеро е за еден сантиметар повисок, а кај останатите две природни езера е ист како вчера, покажуваат последните мерења направени од Управата...
Вести Македонија Слајдер

Алексијоски: Нема излевање на фекалии од Колекторскиот систем во Охридското Езеро

Слободен печат
Вонредната инспекциска контрола врз работењето на Колекторскиот систем за заштита на Охридското Езеро покажа дека нема поголеми отстапувања од функционирањето, ниту излевања на фекални води...
Вести Македонија

Ситуацијата е сѐ подобра: Нивото на водата во Охридското Езеро расте по сантиметар дневно

Слободен печат
Врнежните од дожд изминатиот период значајно ја подобрија хидролошката состојба во охридскиот регион. Нивото на Охридското Езеро постојано расте, така што според денешните мерења се...
Вести Македонија Слајдер

Ветарот и брановите извадија на површина: Десетици кубни метри отпад на брегот на Охридското Езеро

Слободен печат
Ветарот и брановите ја извадија на површина сета негрижа на државата кон Охридското Езеро и регион во изминатите години. Големи количини на отпад завршија на...
Вести Македонија Слајдер

ФОТО| Охридскиот градоначалник со капење во езерето го прослави Водици

Михаило Донев
Градоначачникот на Охрид Константин Георгиески со капење во Охридското Езеро го прослави празникот Богојавление-Водици, без разлика на тоа што верниците оваа година не се фрлаа...
Вести Македонија

Во 17 акции полицијата заплени поголеми количества алат за криволов на Охридското Езеро

Слободен печат
Во акции на Регионалниот центар за гранични работи Запад при МВР изминатите две седмици се откриени четири случаи на кривиловење риба во Охридското Езеро. Во...
Вести Македонија

ВИДЕО I Нова година по Јулијански календар: Василичарски оган и симболично „печење“ колбаси во Охридското Езеро

Слободен печат
Нуркачите од Нуркачкиот клуб „Амфора” од Охрид и оваа година на невообичаен начин го честитаа празникот Василица и Православна нова година на православните верници. Со...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Најкатастрофален извештај на УНЕСКО досега: Охрид и Охридското Езеро ќе бидат впишани на Листата на светски богатства во опасност

Слободен печат
Слабостите нотирани од УНЕСКО за односот на државата, институциите и властите на национално и локално ниво кон Охридското Езеро и градот Охрид како природно, односно...
Вести Македонија Слајдер

Дождот ја подобрува ситуацијата со водостојот на Охридското Езеро

Слободен печат
Водостојот на Охридското Езеро денеска се наоѓа на котата 693,15 метри надморска височина, што е 25 сантиметри под месечниот просек и пет сантиметри над минимално...