Tag : марко пејчиновски

Останатo Спорт

Кој одлучи дека Марко треба да плива 64 километри?

Слободен печат
И покрај тоа што не успеа во својата храбра намера, Марко доби голема поддршка и неговиот подвиг треба да служи како вистински пример. Но, секако...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

„Неупатениот“ новинар на „Слободен печат“ со одговор до таткото на Марко: Родители не седат мадро, децата „носат модро“

Слободен печат
Колумната на новинарот на „Слободен печат“, Милорад Стојмановски, насловена како „Што знае Mарко што се 64 километри?!“ денеска предизвика вистинска бура во јавноста. Освен што...
Останатo Спорт

Трстена: Браво мали, Марко ти си шампион

Слободен печат
Сепак, и покрај неуспешниот обид, Марко ги освои симпатиите поради желбата да плива за  лицата со ретки болести. Денеска до „чудото од дете“ пристигнаа многубројни...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Марко е нашиот херој! Тој го прекина маратонот, но испрати МОЌНА порака!

Слободен печат
Малиот херој Марко Пејчиновски беше приморан да го прекине соло-маратонот поради болки во ногата. „Желбата и волјата се крилја за големи дела.“ Нашиот Марко имаше...
Вести Македонија

Малиот Марко Пејчиновски против охридските далги, овојпат плива за лицата со ретки болести (ВИДЕО)

МИА агенција
Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски попладнево го стартуваше својот најнов подвиг, овојпат во обид да преплива 64 километри во знак на поддршка на лицата со ретки...
Вести Македонија

Малиот Марко Пејчиновски ќе плива 64-километарски маратон за лицата со ретки болести

Слободен печат
Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски денеска го стартува својот ултра маратон, во кој ќе се обиде да преплива 64 километри во водите на Охридското Езеро од...
Вести Македонија

Марко Пејчиновски ќе плива ултрамаратон за лицата со ретки болести

МИА агенција
Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски на 28 август на празникот Голема Богородица, ќе плива соло маратон на Охридското Езеро во должина од 64 километри. Тој ќе...
Останатo Спорт

Охридскиот пливачки херој Марко најавува нов голем подвиг

Слободен печат
За околу девет часа и покрај тоа што временските услови не му беа наклонети, на крајот ова младо момче направи херојски подвиг. Најмладиот пливач кој...