Јакимовски за Зеленски: Кога ќе изберете комичар за претседател, ќе си доручкувате гранати

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски / Фото: Слободен печат, Драган Митрески

Путин сака да ја покори цела Украина. Обидот да се дојде до руската граница и да се заокружи Русија е преопасна игра, на која Путин предупреди. Тој молеше Европа и Русија да бидат обединети против еден непријател, а тоа е тероризмот, вели градоначалникот на Карпош, Стевче Јакимовски во емисијата „Студио 10“.

Според него, нападот во Украина може да има верижна реакција низ светот.

-Кина со Тајван, на Балканот српскиот свет, имате носач на НАТО во Јадранското море, може да биде гаѓан Белград и Бања Лука. Работата е сериозна, појаснува Јакимовски.

Тој додава дека во изминатиот период пред инвазијата починале 15.000 лица.

-Во Украина се отпуштени Руси и се убиваа лица. Кога ќе изберете претседател-комичар (Зеленски) ќе си доручкувате гранати. Наместо тој да седне и да се смират тензиите, тој обидува со закани. Додека Бајден и Џонсон дојдат со тенковите, отиде Украина, смета Јакимовски.

Бонус видео: Кој е Володомир Зеленски?

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот