Google објави дека лансира нов „.new“ top-level домен на Интернет.

Бизнисите и организациите сега ќе можат да регистрираат свои страници за да создадат нова кратенка што ќе работи со нивните страници.

„Microsoft“ и „Spotify“ веќе ја искористија оваа можност.

„Microsoft“ го регистрираше „word.new“ за да создаде нов документ во Word, додека „Spotify“ регистрираше линк „playlist.new“ што им овозможува на корисниците брзо да создадат нова листа за репродукција.

Новите домени се дизајнирани да го подобрат корисничкото искуство со тоа што ќе им овозможат да „скокаат“ директно во акција, наместо прво да ја посетуваат страницата, да се најавуваат и потоа да го бараат вистинското мени или функција за да создадат нов документ или да започнат нова активност.

Во моментов сме на почеток на „.new“ ден, но првичните реакции укажуваат дека компаниите се заинтересирани да им овозможат на своите клиенти полесен начин да ги користат нивните услуги.

Прочитајте и...  Дали би платиле 1,5 милиони долари за маска за лице? Бело злато од 18 карати и 3.600 бели и црни дијаманти!

Сепак, успехот главно ќе зависи од тоа колку корисните кратенки ќе им бидат од корист на луѓето.

Според „Google“, секоја компанија може да регистрира нов домен и сите се заштитени со врски на „HTTPS“

Прочитај повеќе

Дали би платиле 1,5 милиони долари за маска за лице? Бело злато од 18 карати и 3.600 бели и црни дијаманти!

Слободен печат

Арнолд Шварценегер стана дедо!

Слободен печат

Разговор со Биљана Кајевиќ: Сакам да ги ловам душите низ браздите на лицето

Јасмина Кантарџиева Димков

Николина Пишек тврди дека ѝ украле пари и накит во вредност од 275.000 евра, еве што сè ѝ недостасува

Слободен печат

Дали е крај на монополот на Гугл? Од есен добиваме поголема слобода на пребарување на интернет

Слободен печат

Цвекло, сусам, банана, спанаќ… Победете ја анемијата со здрава храна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хороскоп за 10 август: Денеска некој ќе сака да ве омаловажи за да се издигне себеси

Слободен печат

Не можете да заспиете? Овој природен лек делува подобро од апчињата за спиење

Слободен печат

Џенифер Анистон разочарана, но и полна со оптимизам: Ние не одиме никаде, никогаш нема да се ослободите од „Пријателите“!

Слободен печат

Почина италијанската комичарка Франка Валери: Пред девет дена го прослави 100-от роденден

Слободен печат

Најголемиот холивудски заводник го скротила само една жена, нејзината смрт никогаш не ја преболел

Слободен печат

Ова лето јадете плодови со сина или со црвена боја

Слободен печат