Tag : уреди

Магазин Технологија

Windows 7 дефинитивно заминува во историјата

Слободен печат
Оперативниот систем „Windows 7“ повеќе нема да добива критични додатоци и ажурирања од 14 јануари (денеска), па така компјутерите ќе бидат поранливи од страна на...
Магазин Технологија

Зошто сè уште нема бесплатна WiFi мрежа во авион и зошто сè уште нема да стане реалност?

Слободен печат
Оние кои често патуваат со авион веќе се прашуваат зошто не можат бесплатно да се поврзат на WiFi мрежата. Причината зошто тоа нема да биде...
Вести Ви Препорачуваме Економија

ПРЕДВИДЕНАТА БРОЈКА НЕИСПОЛНЕТА: Само 765 апликации за субвенциите за плински уреди

Слободен печат
Во понеделникот заврши огласот објавен од страна на Министерството за економија за вградување на уред за погон на ТНГ, метан и друг вид на алтернативно...
Вести Свет

ПУТИН НЕМИЛОСРДЕН: Електронските уреди од 2020 година ќе мора да имаат руски апликации

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон според кој паметните телефони, компјутерите и паметните телевизори мора да имаат претходно инсталирани руски апликации. Законот стапува на сила...
Вести Македонија

Евтините уреди за мерење на аерозагадувањето не даваат релеванти податоци

Слободен печат
Малите, евтини сензори (low cost sensors) кои сé почесто се користат за мерење на аерозагадувањето, не се сигурни, ниту даваат валидни, релевантни податоци, предупредува Министерството...
Вести Економија

Започнува субвенционирањето за поставување на плински уреди: Владата ќе дава до 18.000 денари

Слободен печат
Министерството за економија го објави јавниот повик за субвенционирање на дел од трошоците за купување и вградување на уред за погон на ТНГ, метан или...
Магазин Технологија

Google објави дека лансира нов „.new“ top-level домен на Интернет.

Слободен печат
Бизнисите и организациите сега ќе можат да регистрираат свои страници за да создадат нова кратенка што ќе работи со нивните страници. „Microsoft“ и „Spotify“ веќе...
Магазин Технологија

Android предупредува: Се појави вирус кој што не може да се избрише од вашиот телефон, дури ни со фабричко ресетирање

Слободен печат
Штотуку е забележан со посебен „синџир“ на малициозен софтвер, кој има можност повторно да се инсталира, откако ќе го избрише од Android телефонот, но и...
Вести Економија

На седница на Влада ќе биде програмата за плински уреди во возилата

Слободен печат
Во вторник на седница на Влада треба да помине новата програма за субвенции за вградување плински уред во автомобилите. Ова го соопшти денеска минситерот за...
Вести Македонија

Владата започнува со радикални мерки против загадувањето

Слободен печат
На денешната прес-конференција премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев рекоа дека започнуваат со најрадикалната и најмасовната мерка на Владата до сега против загадувањето, така...