1 C
Скопје

Tag : интернет

Магазин Магазин слајдер Семејство

(Не)корисни трикови од интернет: Никако не правете го ова, освен ако сакате да си го запалите домот

Слободен печат
На интернет често ќе наидете на текстови или видеа, во кои се споделени „брзи и ефикасни“ кулинарски трикови, кои имаат за цел да ви ја...
Вести Свет

Генералниот секретар на Советот на Европа предупредува на злоупотреба на детски селфија на интернет

И.И.
Генералниот секретар на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ, денеска предупреди на опасноста од злоупотреба на ширење селфи и видеа од сексуална природа што ги...
Вести Економија

Пристап до интернет од дома имаат 79,9 отсто од домаќинствата

Слободен печат
Во првото тримесечје од  годинава, 79,9 проценти од домаќинствата имале пристап до интернет од дома. Учеството на домаќинствата со широкопојасен интернет според типот на населеното...
Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер Ретро Технологија

ВИДЕО+ФОТО: Со помош на интернет решил мистериозно убиство старо 30 години

Слободен печат
Кога имал 17 години, Тод Метјус слушнал за случајот со нерешеното убиство на девојка, кој бил познат како Tent Girl (девојката од шаторот), приказната го...
Вести Регион

Иницијатива на хрватските новинарски здруженија: Два часа без коментари под текстови на интернет како почеток на заедничка борба против говор на омраза

Слободен печат
Хрватските здруженија на новинари ги повикаа медиумите в петок, 23 октомври, на два часа да оневозможат објавување на коментари под нивните текстови на интернет, што...
Живот Магазин Магазин слајдер

Корона љубов: Се запознаа преку Интернет, а сега заедно патуваат низ светот

Слободен Печат
Младиот пар се запознал преку платформата за средби „Хинга“ пред неколку месеци, кога сите седевме дома поради коронавирусот. Тие комуницирале виртуелно со недели, а кога...
Вести Свет

„Фридом Хаус“: Пандемијата го засили надзорот и политичка репресија врз граѓаните

Слободен печат
Владите ширум светот ја користат пандемијата како изговор да го засилат надзорот и подобро да ги сузбијат гласовите на несогласувања преку интернет, се вели во извештај...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Кристина го тужи Бред Пит бидејќи „и ветил дека ќе ја ожени“, а потоа и украл 40.000 долари

Слободен печат
Една госпоѓа од Америка најверојатно била предмет на интернет измама со познати личности… Жена која не и е позната на јавноста, Кристина Кели, го тужеше...
Магазин Магазин слајдер Сцена Технологија

Ова се „најопасните“ славни лица на интернет

Слободен печат
Според податоците на „McAfee“, „најопасна“ славна личност на оваа листа е пејчката Адел, која ја стекна новата популарност благодарение на неверојатната физичка трансформација… Сите сакаат...
Вести Регион

Пропаганда за џихад на 346 портали: Балканот се обединува против онлајн џидахисти

Слободен печат
Онлајн пропаганда во Европа беше тема на состанокот на Европол на кој е востановено дека постојат 346 портали преку кои се пропагира џихад. На состанокот...