Преубави и гламурозни на црвениот тепих: Што носеа познатите дами во Венеција (ФОТО)

Иако се претпоставуваше дека фестивалот нема да се одржи, и покрај сe, тој е во полн ек!

77-от филмски фестивал во Венеција се одржува секоја година од 2-ри до 12-ти септември.

Неговото значење за светот на филмот и уметноста генерално е важно, бидејќи станува збор за еден од најстарите филмски фестивали во светот (започнал да се одржува во далечната 1932 година како дел од познатото Биенале во Венеција), но првенствено е важен заради карактеристичната уметничка слобода на изразување која им е дадена на режисерите од целиот свет кои тука ја презентираат својата работа.

Меѓутоа, оваа 2020 година, значењето на фестивалот е исклучително големо, бидејќи ова е првиот голем филмски фестивал кој се одржи оваа година за време на глобалната пандемија предизвикана од вирусот Ковид19.

Прочитајте и...  Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Присутните мора да се придржуваат до строгите правила кои вклучуваат безбедносни мерки, како што се задолжителни маски за лице во сите затворени простории, мерења на температурата и физичко растојание – со цел да се намали ризикот од ширење на вирусот.

Овој пат, иако црвениот тепих фукционира многу ажурно како и претходно (има големи sвезди, големи дизајнерски имиња кои донесоа и бројни фотографи за да го снимат сето тоа), црвениот тепих е забранет за јавноста.

Годинешното жири се состои од седум имиња составени од британски, француски, американски, германски и италијански режисери, автори и актери, и тоа: Вероника Франц, Џоана Хог, Никола Лагиоја, Кристијан Пецолд, Лудивин Сагниер и Мет Дилон, на чело со познатата австралиска актерка Кејт Бланшет.

Прочитајте и...  Кејт и Вилијам се запознаа со својот омилен водител кој на малиот принц Џорџ му донесе необичен подарок (ФОТО)

Кејт Бланшет е лидер и кога е во прашање најдобриот стил на црвениот тепих, и навистина заслужува посебен третман на оваа тема, додека во чекор  ја следи шкотската дива Тилда Свинтон – која е годинешна добитничка на наградата за животно дело.

Понатаму, списокот е дополнет со имиња на европски актерки, не толку добро познати за нас, но и имиња на многу режисери.

Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа
Фото: Профимедиа

 

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 30 септември: Во љубовта никаде не треба да брзате, сѐ што е ваше, ќе си дојде

Слободен печат

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат