Tag : фестивал

Магазин Магазин слајдер Слајдер Сцена

Ѕирнете како беше во Штип: „Макфест 2020“ низ фотографии (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Васко Спасоски
Во петокот и саботата се одржа 35-то издание на најреномираниот музички фестивал во нашата земја, „Макфест“ во градот Штип. Победници на ова издание на „Макфест“...
Културен печат

МТФ „Скупи фестивал“: Иновативен театар со социјален и политички предизвик

Тони Димков
Седум театарски претстави содржи програмата на 14. МТФ „Скупи фестивал“, што годинава се одржува од 17 до 22 септември во Куршумли ан, во Старата скопска...
Културен печат

Фестивал „Скопје синема сити“: Филм за „Њу ордер“ го отвора фестивалот на музички документарци

Тони Димков
Фестивалот „Скопје синема сити“ ќе го отвори филмот „Декади“ на режисерот Мајк Кристи за бендот „Њу ордер“, кои се артисти во фокус на шестото издание....
Културен печат

Агенција за филм: Седум македонски премиери на „Синедејс“

Тони Димков
Агенцијата за филм информираше дека во програмата на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ премиерно ќе бидат прикажани седум филмски остварувања, кои добиле поддршка од нашата...
Културен печат

Фестивал на пантомима и физички театар: „Панфиз“ ќе се одржи на отворено пред МНТ

Тони Димков
Фестивалот на пантомима и физички театар „Панфиз“ годинава ќе се одржи на отворено на платото пред Македонскиот народен театар. Дводневната програма на 19 и 20...
Културен печат

ИФФК „Браќа Манаки“: Централен настан во чест на традицијата во Битола

Тони Димков
Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ со одлука на УО на ДФРМ годинава нема да се одржи во својата традиционална форма, но ќе биде...
Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 49 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 49, во печатеното издание на „Слободен печат“ (19-20.9.2020), го отвораме со фотографии од концертите на Денови на македонска музика 2020, а меѓу...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Се одржа првата фестивалска вечер на „Макфест“ на отворено: Учесниците и публиката ги почитуваат мерките! (ФОТО)

Васко Спасоски
Вечерва во Штип се одржува 35. издание на најреномираниот музички фестивал во нашата земја, „Макфест“.  Оваа година за првпат во неговата историја фестивалот е пред...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Заврши „Охрид-фест 2020“: Најмногу гласови од публиката за „Скопски боеми“!

Слободен Печат
Почитувајќи ги мерките донесени поради пандемијата со корона- вирусот (задржана физичка дистанца помеѓу публиката, носење заштитни маски и мерење на температура на влезот), овој викенд,...
Култура

Манчевски со номинација за најдобар режисер, „Врба“ – за најдобар филм на фестивалот Рејнденс во Лондон

Слободен печат
Престижните награди ќе бидат доделени во осум категории. Во секоја категорија пак, ќе бидат номинирани по три филма. Последното филмско остварување на Манчевски доби номинации...