23 C
Скопје

Tag : фестивал

Вести Свет

На музички фестивал во Вухан 11.000 луѓе

Слободен печат
Илјадници луѓе вчера присуствуваа на музички фестивал во Вухан, кинескиот град за кој се верува дека е регистриран првиот случај на коронавирусот. На висока температура на првиот...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО| Неколку десетици загинати во стампедо на верски фестивал во Израел

МИА Агенција
Десетици луѓе загинаа во голем метеж на верски фестивал во Израел, соопштија здравствените работници. Премиерот Бенјамин Нетанјаху ја нарече несреќата – „голема трагедија”. Според првичните...
Културен печат

Танц Фест Скопје 2021 објави повик за млади кореографи

Тони Димков
Интернационалниот фестивал „Танц Фест Скопје“, во рамките на својата програма за 2021 година, отвори повик за учество на млади кореографи (до 35 години), чии претстави...
Културен печат

Онлајн гостување: Велешкиот театар ќе настапи на „Сараевска зима“

Тони Димков
Театарот „Јордан Х. К. Џинот“ од Велес, со претставата „Кралските копилиња“, на 15 март ќе настапи на 47-то издание на фестивалот „Сараевска зима“. Заради пандемијата,...
Вести Култура

Најавени 20 поети на меѓународниот онлајн поетски фестивал „United World of Poetry”

МИА Агенција
Трето изданиe на  меѓународниот  онлајн поетски фестивал„United World of Poetry чиј организатор е македонскиот поет од Велес Игор Крајчев ќе се одржи вечер со почеток во 19 часот на You Tube каналот. Најавено е учество...
Културен печат

Европски проект: „Д Фестивал“ влезе во акцелератор

Тони Димков
Најголемиот домашен летен музички фестивал на отворено „Д Фестивал“ стана дел од големиот европски проект „SMA!“ (акцелератор за мали музички фестивали) чија цел, меѓу другото,...
Културен печат

Фестивал на краток филм: Во тек е конкурсот за „Филмај 2021“

Тони Димков
Фото-кино клубот „Козјак“ од Куманово извести дека од 14 декември 2020 е отворен конкурсот за Третиот меѓународен фестивал на краток филм „Филмај 2021“ и дека...
Културен печат

Ретроспектива на Кинотеката за 2020: Година што, сепак, „не ја изедоа скакулците“

Тони Димков
Екипата на Кинотеката на РСМ поднесе јавен отчет на сето она што го реализираше во престапната 2020 година, која беше во знакот на здравствената криза...
Културен печат

Фестивал Санденс 2021: „Улиште“ во центарот на независниот филм

Тони Димков
Долгометражниот игран филм „Улиште“ на режисерката Блерта Башоли влезе во Главната интернационална натпреварувачка програма на 38. Филмски фестивал Санденс, извести македонската филмска продукција „Црна мачка“....
Културен печат

Филмска копродукција: Светската премиера на „Барајќи ја Венера“ ќе се случи во Ротердам

Тони Димков
Продуцентските куќи „Круг филм“ и „Аудиохаус“ соопштија дека светската премиера на долгометражниот игран филм „Барајќи ја Венера“ во режија на Норика Сефа, снимен како косовско-македонска...