15 C
Скопје

Фон дер Лајен до компаниите за производство на вакцини: ЕУ вложи милијарди евра, да си ги исполните преземените обврските

Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен изјави дека Европската Унија (ЕУ) инвестирала милијарди евра во развој и производство на вакцини против ковид-19 и дека со право очекува од фармацевтските компании да го исполнат својот дел од обврските кон Европа.

– Сега компаниите треба да го испорачаат својот дел од работата и да ги исполнат своите обврски. Затоа воспоставуваме механизам за транспарентност при извозот на вакцини. Европа е решена да придонесе за глобалното добро, но ние, исто така, бараме да се почитуваат договорите, рече Фон дер Лајен во видео порака објавена на нејзиниот профил на Твитер.

Европската Комисија објаснува дека целта на механизмот се јасни информации за тоа каде одат вакцините против ковид-19 што се произведени во Европа.

Прочитајте и...  ЕУ ги обнови и продолжи санкциите за Иран

– Не станува збор за тоа дека ние не сакаме некој друг да добие вакцини, туку за компаниите со кои имаме потпишано договори да ги исполнат своите обврски кон нас. Јасно е дека на сите им се потребни вакцини, но исто така е јасно дека ЕУ вложи многу пари за да обезбеди дека ќе ги добие потребните дози и тоа не во кое било време, туку што е можно побрзо, изјави портпаролот на ЕК, Ерик Мамер.

Од ЕК велат дека и по вчерашните две средби со претставници на „АстраЗенека“’, тие сè уште чекаат „јасни и целосни информации” за испорака на вакцините.

– Нема да се предадеме, сè додека не добиеме одговори и вакцини, вели Мамер.

Прочитајте и...  ДЕА ја поддржува борбата со нарко трговијата во Северна Македонија

За утре е најавен нов состанок на претставници на ЕК, земјите членки на ЕУ и „АстраЗенека“.

Поврзани вести

ВИДЕО: Пентагон откри дека американската морнарица снимила НЛО во форма на „пирамида“

Слободен печат

Ивановска: Неопходен е законот за потекло на имотот

Слободен печат

На инфективните оддели има 1768 пациенти со Ковид-19, во Скопје за 24 часа 76 хоспитализирани

Слободен печат

Жителите од Ново Маало ја подржуваат изградбата кај „Холидеј ин“

Забрчанец: Пари има, инвент индустријата само треба да конкурира за грантови

Слободен печат

42 мигранти настрадале во бродолом кај Џибути: Шверцерите не се пронајдени

Слободен печат

Остави Коментар