5 C
Скопје

Tag : Вакцини

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Анкета: Фајзер и Спутник В најпреферирани вакцини, 57,7 проценти од граѓаните би се имунизирале

Слободен печат
Фајзер и Спутник-В се најпреферирани вакцини меѓу испитаниците во анкетата на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС). Истражувањето е спроведено телефонски во периодот помеѓу...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Џенифер Лопез и Селена Гомез дел од големиот хуманитарен концерт „VAX LIVE“ за вакцинација без дискриминација

Слободен печат
„Global Citizen“ најавува прекрасна и амбициозна кампања за да им помогне на здравствените работници и на најсиромашните земји во светот брзо да примаат вакцини против...
Вести Регион

Во Бугарија очекуваат до крајот на јуни 5,5 милиони вакцини против ковид-19

Слободен печат
До крајот на јуни, 3,5 милиони дози вакцини против Ковид-19 се очекува да бидат доставени во Бугарија од производителот Фајзер,  450.000 дози од производителот Модерна,...
Вести Регион Слајдер

Контролни вакцини од Институтот Торлак се испратени на анализа во Москва

Слободен печат
Српскиот министер за иновации и технолошки развој Ненад Поповиќ денеска изјави дека во претходните два дена биле наполнети три милиони шишенца  од вакцината „Спутник В“...
Вести Регион

Рама најави 90.800 нови вакцини од „Астра-Зенека“ за претстојниот викенд

Слободен печат
Албанскиот премиер, Еди Рама, најави дека претстојниов викенд во земјата ќе пристигнат 90.800 вакцини „Астра-Зенека”, преку Ковакс системот. Преку објава на Фејсбук Рама нагласи дека...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Немаме потреба да нарачуваме вакцини од српски „Торлак“

Слободен печат
Македонските власти нема да нарачуваат вакцини од српскиот Институт „Торлак“ кој почна со производство на вакцината „Спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче рече дека...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Молекуларниот биолог и невробиолог д-р Милош Бабиќ: Тромбоза, вакцини и како настануваат стравовите околу малите ризици

Слободен Печат
Веројатноста еден просечен читател на овој текст да загине во сообраќајна несреќа пред крајот на оваа година е околу осум пати поголема од можноста лице...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Жестока реакција: И судските курири, шалтерските работници и дактилографите се на првата линија за зараза

Синдикатот на УПОЗ остро реагира на вакцинацијата во правосудството, прашувајќи се дали животот на судиите и обвинителите вреди повеќе од животот на судските и јавнообвинителските...
Вести Македонија Слајдер

Се подготвува масовна вакцинација во 6 градови

Мирослава Бурнс
Освен во Скопје, во Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и во Тетово ќе има објекти за масовна вакцинација, во пресрет на поголемата количина на вакцини...
Вести Македонија

Судската администрација револтирана: На списоците за вакцинација се само претседатели на судови и судии

Слободен печат
Здружението на судска администрација реагира на Листата за приоритетна вакцинација изготвена на 12 април и бара информација врз основа на кои критериуми Судскиот совет ги...