Tag : Вакцини

Вести Свет Слајдер

Британска компанија која развива вакцина: Можеби ќе треба намерно да заразиме некои луѓе со ковид-19

Слободен печат
Главниот извршен директор на компанијата „AstraZenece“, која развива вакцина против коронавирусот на Универзитетот Оксфорд, изјави дека е премногу рано намерно да се изложат учесниците на...
Вести Свет

Врвен експерт за вакцини oткрива низа пропусти во Министерството за здравство на САД

Слободен печат
Високопоставен специјалист во американското Министерство за здравство, синоќа поднесе жалба до независното државно обвинителство (ОСЦ) за низа пропусти во работењето на високи официјални лица во...
Вести Свет

ЕУ: Поради пандемијата ќе се зголеми бројот на невакцинирани лица

Слободен печат
Европската унија денеска предупреди дека одлуката на некои европски земји да го одложат вакцинирањето на децата поради епидемијата на новиот коронавирус може да предизвика сериозни...
Вести Ви Препорачуваме Свет

СЗО даде зелено светло: Девет руски вакцини ставени на листа како потенцијален лек за коронавирусот

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) наведе девет руски вакцини, кои моментално се во фаза на развој, на листата како потенцијални лекови против Ковид-19, се наведува на...
Вести Свет Слајдер

Германија одобри тестирање на вакцини за Ковид-19 врз луѓе

Слободен печат
Германскиот институт „Пол Ерлих” (ПЕИ) објави дека е одобрен првиот тест за вакцини против коронавирусот врз луѓе. ПЕИ со седиште во Ланген е водечка институција...
Вести Свет Слајдер

АИХТА: Се тестираат глобално 155 лекови и 79 вакцини против Ковид-19

МИА Агенција
Вкупно 155 лекови и 79 вакцини за борба против коронавирусот во моментов се развиваат низ целиот свет, според австрискиот Институт за медицинска технологија (АИХТА). Според...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ: Јас лично не сум за вакцини, патувањата ќе бидат најголем проблем

Слободен печат
Најдобриот тенисер на светот разговараше по пат на Фејсбук со Јанко Типсаревиќ, Ненад Зимоњиќ, Душан Лајовиќ, Филип Крајиновиќ, Виктор Троицки, Марко Пантелиќ, Александар Анатасијевиќ и...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Портпарол на СЗО: Вакцина против Ковид-19 за три до четири месеци

Слободен печат
Клиничките испитувања за вакцината против новиот коронавирус се очекуваат за три до четири месеци, рече портпаролот на Светската здравствена организација, Тарик Јашаревиќ. -Тимови на експерти...
Вести Свет Слајдер

Глобално се развиваат повеќе од 20 вакцини против коронавирусот

Слободен печат
Низ целиот свет се развиваат повеќе од 20 вакцини против Ковид-19, а првите резултати се очекуваат за неколку недели, изјави денеска генералниот директор на Светската...
Вести Македонија Слајдер

ЈО: Нема кривично гонење за МРП вакцините

Слободен печат
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по допрен глас во врска со увозот, дистрибуцијата и...