10 C
Скопје

Tag : урсула фон дер лајен

Вести Регион

ЕУ го повика Ердоган да ја врати довербата во односите со Унијата

Слободен печат
Лидерите на европските институции денеска го повикаа претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, да создаде услови за мирни односи со Европската унија (ЕУ) за време...
Вести Свет Слајдер

Лајен апелира до В. Британија и до САД: Потребен е реципроцитет при извозот на вакцини

Слободен печат
Претседателката на Европската Kомисија, Урсула фон дер Лајен повика на поголема транспарентност и реципроцитет при извозот на вакцини, односно за актуелниот спор меѓу Велика Британија...
Вести Свет

Фон дер Лајен предупредува: Унијата може да спречи поголем извоз на вакцини

Слободен печат
Шефицата на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен денеска предупреди дека Унијата може да го запре понатамошниот извоз на вакцина за коронавирус, откако Италија...
Вести Регион

За Бајден и Фон дер Лајен и Западен Балкан е прашање од заеднички интерес

Слободен печат
Американскиот претседател, Џо Бајден, и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера се согласија да се координираат за прашањата од заеднички интерес, вклучувајќи...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Најдолгиот февруари

Митко Билјановски
Кој вели дека јануари бил најдолгиот месец. Ете сме во најдолгиот февруари во историјата, кој нема да заврши сѐ додека не стигнат вакцините. А, Европа...
Вести Свет Слајдер

Фон дер Лајен: Европската Комисија ќе предложи „дигитален пасош” за ковид-19

Слободен печат
Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен на Твитер најави дека нејзината институција ќе предложи формално воведување на пасоши за граѓаните да можат...
Вести Свет

Лајен: Најмалку три месеци за воспоставување на систем за сертификати за вакцинација против ковид-19

Слободен печат
Лидерите на Европската Унија (ЕУ) вечерва на редовна видео-конференција посветена на пандемијата на ковид-19 покажаа дека расте поддршката за т.н. дигитални сертификати за вакцинација, засновани...
Вести Свет

ЕУ почнува со програма за „втора генерација“ вакцини против ковид-19

агенција МИА
Европската унија ќе почне програма за проучување на новите видови на коронавирусот и производство на вакцини од „втора генерација” против идни мутации, соопшти претседателката на...
Вести Свет Слајдер

Фон дер Лајен за ФАЦ: Поединечните набавки на вакцини од земјите ќе ја загрозат ЕУ

Слободен печат
Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, повторно ги призна можните пропусти при набавката на анти-ковид вакцините, но истовремено отфрли дека биле нарачани...
Вести Свет Слајдер

Разногласие околу вакцините на АстраЗенека во Европската комисија

Елица Бочвароска
Генералната директорка на Европската комисија за здравство Сандра Галина нспроти  претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, како што пренесува агенцијата Бета,  вели дека...