• урсула фон дер лајен

Фон дер Лајен: Русија ќе мора да плати за воените злосторства во Украина

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изјави дека Русија „ќе мора да плати за воените злосторства извршени во Украина“, откако беше урната браната Нова Каховка, за што Киев ги обвини руските сили, а Вашингтон наведе дека сѐ уште утврдува кој е одговорен. – Уништувањето на браната, невиден напад врз цивилната инфраструктура, става во …

Фон дер Лајен: Русија ќе мора да плати за воените злосторства во Украина Read More »