23 C
Скопје

Tag : ЕК

Вести Слајдер

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција
Европскиот комесар за единствен пазар Тиери Бретон денеска изјави дека Европската комисија не ги обновила нарачките за вакцини од „АстраЗенека” по јуни. Европската комисија минатиот...
Вести Македонија Слајдер

ЕК очекува почеток на преговорите со Македонија и Албанија што е можно поскоро

Слободен печат
По изјавата на германскиот министер за надворешни работи дека не треба да се раздвојат Северна Македонија и Албанија во преговарачкиот процес до ЕУ, со сличен...
Вести Свет

Судот во Брисел ја разгледува тужбата на ЕК против „Астра-Зенека“

Слободен печат
Надлежниот суд во Брисел денеска почна да ја разгледува тужбата поднесена од Европска комисија против фармацевтската компанија „Астра-Зенека“ за непочитување на договорените рокови за испорака...
Вести Свет

Лајен: Очекуваме до јули да бидат вакцинирани 70 отсто од возрасните Европејци

Слободен печат
Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен за време на нејзината посета на фабриката во Фајзер во белгискиот град Пурс изјави дека веќе во...
Вести Свет

ЕК: Ја следиме ситуацијата со повлекувањето на руската војска

Слободен печат
 Европската унија соопшти дека внимателно ќе го следи најавеното повлекување на руските воени сили од границата со Украина и Крим, изјави денеска портпарол на Европската...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Добри вести: ЕК размислува за укинување на забраните за патување во ЕУ за граѓаните од Западен Балкан

Слободен печат
Од Европската комисија соопштија дека работат на предлог кој би ги променил сегашните препораки со кои се забранети неприоритетните патувања на граѓаните од Западен Балкан...
Вести Свет Слајдер

EK повеќе нема да купува вакцини од „Астра-Зенека“ и „Џонсон и Џонсон“, туку само вакцини врз основа на информациона РНК

Слободен печат
Европската комисија повеќе нема да купува векторски вакцини произведени од „Астра-Зенека“ и „Џонсон и Џонсон“, и во иднина ќе се потпира на вакцините развиени врз...
Вести Ви Препорачуваме Регион

ЕК: Приказната за „нон-пејперот“ на Јанша е измислена

Слободен печат
Портпаролот на Европската комисија Петер Стано изјави дека приказната што ја објавија некои портали во БиХ дека словенечкиот премиер Јанез Јанша му предал неофицијален дипломатски...
Вести Свет Слајдер

„Може да заврши исто како со Астра-Зенека“: ЕК бара објаснување од „Џонсон и Џонсон“ за доцнењето на вакцините

Слободен печат
Европската комисија бара објаснување од фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ за „целосно неочекуваната“ објава за одложување на испораките на вакцини за Европската унија, изјави за...
Вести Свет

ЕУ мобилизира дополнителни 123 милиони евра за истражување на мутациите на ковид-19

Слободен печат
Европската Комисија најави дека итно ќе се мобилизираат дополнителни 123 милиони евра од програмата Хоризонт Европа за научно истражување на мутациите на ковид-19. Целта на...