ЕК Archives - Слободен печат

Tag : ЕК

Вести Планета

Паника ширум светот околу новиот корона вирус – засега нема заболени во земјите на ЕУ

Слободен печат
Земјите во Азија и другите делови на светот започнаа со ригорозни контроли на меѓународните аеродроми, железнички станици и автопатите. Проверки се вршат под сомнение за...
Вести Планета

ЕК: Преговорите со Британија дури во март

Слободен печат
Преговорите меѓу ЕУ и Велика Британија за идните односи нема да можат да почнат пред крајот на февруари, односно почетокот на март, потврди Европската комисија....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Вархељ: Закон за ЈО и спроведувањето на договорите со Грција и Бугарија пресудни за започнување на преговори со ЕУ

Слободен печат
Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархељ вели дека за Европската Комисија нема промена во ставот дека Република Северна...
Вести Планета

ЕК изнесе план за заедничка минимална плата во сите земји на ЕУ

Слободен печат
Брисел планира да воведе заедничка европска минимална плата. Европската комисија ќе се обиде да ги убеди скептичните северни земји во Унијата да ја поддржат иницијативата....
Вести Македонија Слајдер Утрински Брифинг

Османи за УБ: Фер избори и максимални напори за носење на закон за ЈО – дел од барањата на ЕК

Слободен печат
„Очекувам денес Вархеји да нѐ охрабри за сработеното. Да нѐ информира до каде е методологијата, да ни каже дека изборите се клучна порака која што...
Вести Македонија Слајдер

Фон дер Лајен: ЕК за неколку недели ќе ја претстави новата методологија за проширување

Слободен печат
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и...
Вести Планета

Фон дер Лајен: Прекинот на огнот во Либија е првиот чекор во вистинска насока

Слободен печат
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска го поздрави прекинот на огнот во Либија, што го иницираа Русија и Турција. Таа порача дека...
Вести Регион

Во Загреб состанок на хрватската Влада и Европската комисија

Слободен печат
Хрватската Влада и Европската комисија одржуваат заеднички состанок во Загреб. Како што јави дописникот на МИА од Загреб, теми на состанокот се актуелните состојби во...
Вести Планета

Европската комисија загрижена за изводливоста на преговорите за Брегзит

Слободен печат
Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен изрази загриженост за изводливоста на преговорите за истапување на Обединетото Кралство од ЕУ до крајот на 2020...
Вести Планета

ЕК ја предупреди Полска: Националното законодавство не е над европското

Слободен печат
Потпретседателката на Европската Комисија задолжена за правда, Вера Јурова, испрати писмо до полските власти во кое бара објаснувања за процедурите околу спорниот закон за судии...