16.8 C
Скопје

Еурофарм Пелистер без тренерот Бабиќ против Магдебург

РК Еурофарм Пелистер денеска ја известува јавноста дека при последното тестирање на ковид-19, неопходно за патувањето на екипата во Магдебург, тренерот на екипата Жељко Бабиќ е позитивен на ПЦР тестот.

Се работи за асимптоматски случај и Бабиќ веќе е во карантин. Наместо него екипата во Магдебург ќе ја водат неговите помошници Божидар Мојсов и Ице Соколески.

Реванш осминафиналниот меч во ЕХФ Европската лига ќе се игра во вторник (30 март) со почеток од 18.45 часот, а потсетување дека на првиот дуел во салата „Боро Чурлевски“ триумфираше германската екипа со 24:32 и е поблиску до пласман во следната фаза.

Исто така хрватскиот стратег на битолската екипа ќе ги пропушти и натпреварите против Младост Богданци (Куп на Македонија) и Татран Прешов (СЕХА лига).

Клубот му посакува на Бабиќ брзо оздравување и враќање на работното место. Исто така известени се претставниците на Вардар 1961, со кои Еурофарм Пелистер играше натпреварот од плеј-офот на Суперлигата во саботата.

Поврзани вести

Ериксен од болница испрати нова порака, наскоро доаѓа на стадион

Слободен печат

 „Слободен печат“ во Букурешт: Нема причини за разочараност

Слободен печат

Циципас на пет минути пред стартот на финалето против Ѓоковиќ дожна тажна вест

Слободен печат

ВИДЕО: Бразил со рутинска победа на стартот на Копа Америка

Слободен печат

ВИДЕО: „Метла“ за Денвер, Јокиќ исклучен

Слободен печат

Јанис го возврати ударот, Милвоки ја стопи предноста на Бруклин

Слободен печат

Остави Коментар