7 C
Скопје

Tag : пцр тест

Вести Свет

Најава од недела: Франција воведува задолжителен ПЦР тест за сите патници при влез во земјата

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон им порача на своите колеги од Европската Унија (ЕУ) дека PCR-тестовите од недела ќе бидат задолжителни за сите патници кои пристигнуваат...
Вести Регион

Мицотакис: Со сертификатот за вакцинација не сакаме граѓаните да ги поделиме на две категории

Слободен печат
Она што заеднички договорениот, стандарден дигитален сертификат за вакцинација ќе го понуди е сигурност, дозволувајќи им на граѓаните да патуваат ослободени од ограничувањата на карантинот,...
Вести Свет

Владата на Себастијан Курц воведува задолжителни тестови за влез во болница и во театар

И.И.
Австрискиот Парламент денеска одобри Владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар, болница или резервација на хотел и покрај воздржаноста на некои бизнис...
Вести Свет Слајдер

И Франција во страв од корона мутациите: Воведува полициски час од 18 часот од идната сабота и ПЦР тест за влез во земјата

И.И.
Франција ги заострува мерките за борба против епидемијата со Ковид-19 и стравот од новата-британска варијанта од вирусот, една од главните мерки е воведување на полициски...
Вести Регион Слајдер

Граѓаните на Бугарија, БиХ, Црна Гора, Албанија и на Македонија од денеска во Србија без ПЦР тест

Слободен печат
Граѓаните на Бугарија, на БиХ, на Црна Гора, на Албанија и на Северна Македонија од денеска можат да влезат во Србија без негативен ПЦР тест,...
Вести Регион Слајдер

Во Словенија влез само со негативни тестови од ЕУ

Слободен печат
Според одлуката на словенечката влада од денеска веќе не е можно да се влезе во Словенија со негативен ПЦР тест од земјите што не се...
Вести Свет

Гувернерот на Њујорк: Со „Бритиш ервејз“ до аеродромот „Џон Ф. Кенеди“ само со негативен ПЦР тест

Слободен печат
„Бритиш ервејз” се согласи да дозволи само патниците со негативен тест за новиот коронавирус да користат летови до меѓународниот аеродром „Џон Ф. Кенеди“, изјави денеска...
Вести Македонија

Од полноќ на ГП „Табановце“ – влегле над 2.200 граѓани

Слободен печат
Од полноќ до 15 часот на Граничниот премин Табановце, влегле вкупно 2.235 граѓани, од кои 1.551 домашни и 684 странски државјани, информираше денеска МВР. Во овој...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Од денеска во Србија се влегува со задолжителен ПЦР тест, рестораните и трговските центри ќе работат до 20 часот

И.И.
Од денеска за влез во Србија задолжителен е негативен ПЦР тест, не постар од 24 часа, освен за транзитните патници, кои мора за 12 часа...
Вести Македонија Регион

Големи гужви на граничните премини на Балканот – од понеделник нови мерки за влез во Србија

СП.
Рестриктивни мерки не ги спречија граѓаните на Балканот да не патуваат овој предпразничен викенд. Во изминатите 24 часа повеќе од 16.000 патници во 4.500 патнички...