24.8 C
Скопје

Tag : антикорупција

Вести Свет

Руското судство ги суспендира активностите на организациите на Навални

Слободен печат
Денес, руското судство нареди суспендирање на активностите на организациите поврзани со Алексеј Навални, со закана дека ќе бидат прогласени за „екстремистички“, изјави еден од главните...
Ракомет Спорт

Еурофарм Пелистер без тренерот Бабиќ против Магдебург

Слободен печат
РК Еурофарм Пелистер денеска ја известува јавноста дека при последното тестирање на ковид-19, неопходно за патувањето на екипата во Магдебург, тренерот на екипата Жељко Бабиќ...
Вести Македонија

Софтверот за сообраќај е набавен низ регуларна јавна набавка

Слободен печат
Владата вечерва соопшти дека набавката на софтверот за контрола на просечната брзина на возилата во сообраќајот е спроведена со сите детални процедури низ отворена и...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Широк владин фронт од март ќе го стеснува просторот за корупција

Лука Андреев
Владата пролетва тргнува во жестока пресметка со корупцијата со отворање широк фронт на сите нивоа, со серија мерки, предвидени во т.н. Акциски план, кој ќе...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Институциите арогантни, антикорупционерите целосно фрустрирани

Лука Андреев
Власта декларативно се бори против корупцијата, но во практика ги отфрла сите иницијативи кои доаѓаат од Антикорупциската комисија, вели за „Слободен печат“ Нури Бајрами, еден...
Вести Македонија

Платформа на граѓански организации за борба против корупцијата: Конференција „Антикорупциски предизвици во 2021″

Слободен печат
Во организација на Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата денеска во Скопје ќе се одржи конференција насловена „Антикорупциски предизвици во 2021″ во рамки...
Вести Македонија

Николовски е назначен за претседавач на Антикорупциската деловна коалиција за борба со корупцијата

Слободен печат
Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, денеска беше назначен за претседавач на Антикорупциската деловна коалиција за...
Вести Македонија Слајдер

Бејкова: Поразителен е податокот што четвртина од испитаниците воопшто не би пријавиле корупција, а речиси 60% сметаат дека пријавувањето е однапред изгубена битка (ВИДЕО)

Слободен печат
Дури 70% од општините немаат никаков документ за антикорупција. Кај повеќето од општините кои имаат усвоено некаква политика за борба против корупцијата, овие документи се...
Вести Македонија Слајдер

Каранфиловска за УБ: Напорна, но и успешна година

Слободен печат
Минатата година беше прилично напорна, но и успешна која што бараше поинакви капацитети за разлика од она што сме го имале во декадата претходно. Останавме...
Вести Македонија

Проект за проценка на ризик од корупција во постапките за вработување

Слободен печат
Антикорупциската комисија и „Транспаренси Интернешнл-Македонија“ ќе го промовираат проектот „Проценка на ранливост од корупција во политиките и постапките за вработување, со посебен фокус на непотизам,...