Десерт за сладок викенд: Чоколадни тартуфи од три состојки

тартуфи
Фото: Unsplash

Доколку ви се пријаде нешто слатко, но немате многу време и ниту намирници за подготовка на некој десерт, овој рецепт е како создаден за вас. Се подготвува многу брзо, состојките најчесто ги има во секое домаќинство.

Состојки:

– 200 г црно чоколадо
– 100 г слатка павлака
– 1 лажичка ванила арома

За декорација:

– какао, кокос, чоколадни трошки (по желба)

Подготовка:

Во сад на пареа ставете ја слатката павлака, додајте го чоколадото и мешајте да се стопи. Додајте ја аромата од ванила и мешајте да се распоредат состојките. Потоа ставете го садот во фрижидер да стои еден час, додека се стегне. Со лажичка земајте од смесата и формирајте топчиња, односно чоколадни тартуфи. Потоа ставете ги повторно во фрижидер уште половина час. Извадете ги и валкајте ги во какао или ако сакате во чоколадни трошки или кокос.

Добар апетит!

Едноставен рецепт за мекици кој им успева и на неискусните домаќинки

Рецепт за капушњак, полска чорба што „лекува“ мамурлак

Студија: Овие места во кујната имаат најмногу бактерии

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот