Рецепт за капушњак, полска чорба што „лекува“ мамурлак

Фото: Wikimedia Commons

Капушњак е популарна полска чорба што се подготвува од многу едноставни и достапни намирници. Во чорбата доминира киселата зелка, а се додаваат и компири исечкани на коцки и коренест зеленчук како моркови и пашканат.

Оригиналниот рецепт за капушњак не содржи намирници од животинско потекло, но по желба можете да додајте и малку месо или сувомесни производи како сланина и колбаси.

Капушњак се подготвува во текот на целата година, но најчесто – во зима, по вечерта во која се испил повеќе алкохол. Имено, оваа чорба е полски лек за мамурлак.

Состојки:

– 500 грама компири
– 400 грама исцедена кисела зелка
– 2 ловорови листови
– 2 лажици масло
– 1,5 литар супа од зеленчук
– 1 голем кромид
– 1-2 чешниња лук
– 1 праз
– 1 морков
– 1 пашканат
– 1 лажичка пименто
– 1 лажичка мајоран
– ½ лажичка семки од ким
– сол и бибер по желба

Подготовка:

Загрејте го маслото во големо тенџере и динстајте го сечканиот кромид околу две до три минути.
Додајте праз, моркови и пашканат исечени на коцки и продолжете да пржете сè заедно околу 8 до 10 минути, додека зеленчукот не омекне.
Додајте ги сечканиот лук, кимот, мајоранот, пиментото и ловоровиот лист и продолжете да готвите уште една до две минути, повремено мешајќи.
Во тенџерето ставете ја исцедената кисела зелка и сè заедно динстајте околу две минути.
Залејте го зеленчукот со малку супа од зеленчук и динстајте сè заедно околу 10 минути.
Во тенџерето ставете ги компирот исечкан на коцки и залејте со остатокот од зеленчукот, па гответе околу 25 минути или додека компирот целосно не се свари.
Додајте сол и бибер по вкус и послужете топло со парче леб. Добар апетит!

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот