10 знаци кои ви покажуваат дека на вашето тело му фали железо

Нашето тело често испраќа сигнали кои би требало внимателно да ги следиме. Еве неколку показатели дека на вашето тело му е потребно железо…

Околу 10 проценти од жените страдаат од недостаток на железо во организмот, а најмногу се погодени оние кои физички се многу активни и живеат забрзано.

1. Замор

Телото го користи железото за да произведе хемоглобин кој се наоѓа во црвените крвни зрнца, а кои ги пренесува кислородот. Недостатокот на кислород во крвта доведува до постојан замор.

2. Лоша концентрација

Ако забележите дека вашата концентрација е изразено лоша и тешко функционира пред бројните обврски причината за тоа може да биде недостатокот на железо.

3. Апатија

Апатијата кон се – семејството, пријателите, работата или омиленото хоби исто така може да биде предизвикана од недостатокот на железо во организмот. Ако забележите дека вашето расположение се променило и дека не ви се обавуваат вообичаените работи проверете ја крвната слика.

Прочитајте и...  Почетокот на владеењето на кралицата Елизабета Втора го одбележале паѓањето на Бртанската империја и сиромаштијата во државата: Зошто само Британија уште го практикува крунисувањето?

4. Задишаност

Ако при одењето, физичките активности или обавувањето на домашните работи многу брзо и нагло останувате без воздух причина може да биде недостатокот на овој важен минерал. Станува збор за кислородот кој му е потребен на вашето тело, а не го добива во доволни количини.

5. Бледило на кожата

Бледата и проѕирна кожа може да биде показател за недостатокот на железо што никако не е добар знак. Бледилото на кожата е предизвикано од слабата циркулација на крвта, како и со намалената боја на црвените крвни зрнца.

6. Намалување на енергијата и кондицијата

Ако сте личност која редовно применува физичка активност сигурно ќе забележите кога вашите вообичаени вежби ќе станат пренапорни и неизводливи. Недостатокот на железо ја намалува физичката способност и издржливоста на организмот.

Прочитајте и...  Чувствувате лош мирис кој доаѓа од одводот? Со само три состојки веднаш ќе го решите проблемот!

7. Болки во мускулите

Ако по тренирањето или подолгото одење секој пат чувствувате силни болки во мускулите, а не сте правеле ништо посебно освен она што вообичаено го работите, тоа може да е знак од телото дека му недостасува железо. Таквата состојба го забавува закрепнувањето на мускулите.

8. Кршливи нокти

Ако вашите нокти не се цврсти како претходно, односно започнале лесно да се кршат, постои можност тоа да е последица од недостатокот на железо.

9. Чести болести

Ако речиси цела зима сте ја поминале со настинки и воспаленија, а особено ако страдате од болести на дишните патишта, причина може да биде ниското ниво на железо во организмот.

10. Боја на урината

Доколку при мокрењето забележите значителна промена на бојата на урината време е да побарате помош. Поради недосатокот на железо таа може да стане розева па дури и со црвена боја.

Прочитајте и...  Просковска, гласот на лицата со физичка попреченост: Ако Швеѓанец во количка го преселиш кај нас, би потонал во немоќта!

Прочитај повеќе

Интервју со д-р Елена Арсова: Долготрајниот стрес од пандемијата доведува до опаѓање на косата

Кристина Апостолова

Дневен хороскоп за 4 јуни: Има денови кога нештата едноставно не функционираат како што треба, без разлика колку и да се трудите

Слободен печат

Виц на денот – Пари

Слободен печат

Хороскопски знаци кои се експерти за флертување! Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Фластер на главата, крвави раце и гребаници насекаде: Познатата пејачка паднала од велосипед и тешко се повредила (ФОТО)

Слободен печат

Ријана направи хаос на социјалните мрежи: Објави фотографии во долна облека од кои нема да ви биде сеедно! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ќе ви ги стопли срцата: Прегратката на овие момчиња ќе ви докаже колку бојата на кожата не е важна! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„За некои луѓе црните животи не вредат“ – Ештон Кучер со солзи се огласи на Инстаграм (ВИДЕО)

Слободен печат

Го повикав човекот со кого ме изневеруваше сопругата: Сè одрекуваше, а мене целиот град ми се смееше! (ФОТО)

Васко Спасоски

Миленикот на Холивуд сепак има мана: Не можел да го запамети името на филмот, па морале да го сменат

Слободен печат

Франц од Нокаут и неговата сопруга Ема во Лос Анџелес го прославија првиот роденден на Мелоди! (ФОТО)

Васко Спасоски

ЕДУЦИРАЈ СЕ: Предлог книжевни дела кои обработуваат теми поврзани со расизмот (I дел)

Слободен печат.