25.8 C
Скопје

Tag : железо

Здравје Магазин Магазин слајдер

Кои анализи треба да му се понудат на пациент со намалена вредност на железо?

Слободен печат
СЗО предупредува дека 80 отсто од населението страда од недостаток на железо, а особено истакнува дека повеќе од 35 отсто од децата не внесуваат доволно...
Вести Економија

Извозот со пад од 24 проценти во првата половина од годинава

Слободен печат
Вкупната вредност на извозот на стоки од државава во перидот јануари ‒ јуни годинава изнесува 2.705.623.000 долари и бележи пад од 24 проценти во однос...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Најмоќниот лек за анемија: Овој напиток неверојатно брзо ќе ви ја подобри крвната слика!

Слободен Печат
Железото е клучен минерал кој е заслужен за транспортот на кислородот низ организмот. Недостатокот на овој минерал предизвикува анемија, додека хроничниот недостаток може да доведе...
Вести Македонија Слајдер

Може ли Северна Македонија да биде првата успешна приказна на Западен Балкан без јаглен?

Слободен печат
Светот има долга и сложена историја со јагленот. Јагленот се формирал пред милиони години кога остатоците од дрвјата, растенијата и другите видови на вегетација се...
Еспресо Здравје

Во кои намирници има најмногу железо?

Слободен печат
Најдобар извор на железо се црвеното месо, јајцата, џигерот, и житариците. Исто така добри извори на железо се и сушеното овошје, мешункастите растенија и зелените...
Здравје Магазин

10 знаци кои ви покажуваат дека на вашето тело му фали железо

Слободен печат
Нашето тело често испраќа сигнали кои би требало внимателно да ги следиме. Еве неколку показатели дека на вашето тело му е потребно железо… Околу 10...
Вести Економија

Преголема концентрација на железо во грозје, зелка и пиперка од Кавадаречко

МИА Агенција
Петнаесет пати над максимално дозволената концентрација на железо била регистрирана во грозје во Кавадаречко. Над 20 пати над максимално дозволеното овој метал бил присутен и...
Еспресо Здравје

Храна богата со железо: Вклучете ги овие намирници во вашето секојдневно мени

Слободен печат
Ако страдате од слабокрвност, покрај препораките на лекарот, треба и да направите одредени промени во исхраната. Секако, железото можете да го внесувате и преку додатоци...
Еспресо Здравје

Коприва, просо и сусам за зголемување на железото во крвта

Слободен печат
Освен лековите за зголемување на железото во крвта, коишто покрај позитивни имаат и голем број негативни ефекти, можете да пробате по природен пат да го...