1 чаша шеќер за совршено зелена градина: Погледнете зошто сите го применуваат овој трик во месец април!

Фото: Профимедиа

Со помош на овој мал трик вашето дворче и тревникот ќе изгледаат подобро од било кога…

Доколку сте пробале се, но вашиот тревник се уште не е доволно убав, густ и зелен, пробајте го овој трик. Секоја пролет, посипете шеќер во тревникот.

На социјалните мрежи се шират разни совети како да дојдете со совршен тревник во вашата градина, а еден трик со помош на шеќер особено се истакна, а за него веќе многумина потврдија дека е многу успешен. Тоа го потврдија и експертите кои всушност објаснија зошто е добро секоја пролет да посипувате по 1 чаша шеќер на вашиот тревник.

Фото: Профимедиа

„Белиот шеќер поволно делува на изгледот на тревата, бидејќи бактериите и инсектите се хранат со него, па така вашата трева ќе остане неоштетена. Шеќерот исто така ја зајакнува тревата и спречува раст на коровот, но не ги уништува микроорганизмите кои го збогатуваат земјиштето“, потврдија експертите.

Предноста на шеќерот во однос на хемиските препарати е во тоа што тој е значително поевтин.

Фото: Профимедиа
Постапката е следна:

Земете една чаша полна шеќер и посипете ја преку тревата. Откако ќе го нанесете шеќерот полејте го тревникот. Оваа постапка можете да ја повторувате секоја пролет, но можете и на есен. Потоа едноставно ви останува само да уживате во зеленилото кое се наоѓа во вашето дворче.

Видео на денот