13 C
Скопје

Tag : зелена

Магазин Магазин слајдер Семејство

1 чаша шеќер за совршено зелена градина: Погледнете зошто сите го применуваат овој трик во месец април!

Слободен печат
Со помош на овој мал трик вашето дворче и тревникот ќе изгледаат подобро од било кога… Доколку сте пробале се, но вашиот тревник се уште...
Вести Свет

Израел воведува контроверзни ковид-беџови

Слободен печат
„Светскиот шампион“ во вакцинација, Израел, почнува контроверзен проект на ковид-беџ, кој со својата боја ќе покаже дали некое лице е вакцинирано или не, со што...
Вести Економија

Францускиот претседател вети 15 милијарди евра за зелена економија

Слободен печат
Откако партијата на францускиот претседател Емануел Макрон Република во движење беше поразена во вториот круг од локалните избори од страна на Зелената партија, која извојува...
Вести Економија

Италијанците ја вклучија големата соларна централа (ВИДЕО)

Слободен печат
Зад овој проект, неговата изградба на површина од 1,5 милиони квадратни метри, стои енергетска компанија од Данска, „Јуропиан енерџи“. Новиот производител на електрична енергија во...
Вести Економија

Димковски: Од среда почнува исплатата на средства за зелена нафта

Слободен печат
Министерот за земјоделство, Трајан Димковски и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски денеска остварија средба со претставниците на здружението...
Вести Економија

Буџетот на ЕУ за 2021 фокусиран на европското опоравување, средства се предвидуваат и за Западен Балкан

Слободен печат
Европската комисија го предложи буџетот на Европската унија за 2021 година во висина од 166,7 милијарди евра. Во него, меѓу другото, предвидено е и издвојување...
Вести Економија

Трипуновски: Третиот пакет мерки во земјоделството се чиста измама

Слободен печат
По најавите дека во 2020 година ќе ги намали трошоците за гориво на земјоделците, Зоран Заев и Владата со владина уредба шверцерски скратија 100 милиони...
Вести Економија

АФПЗРР: До крај на април да се искористат ланските картички за зелена нафта

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, ги известува сите корисници на мерката „зелена нафта” дека рокот на минатогодишните картички за точење на...
Магазин Магазин слајдер Храна

Лажица полна вкусови – Подгответе зелена чорба за целото семејство

Слободен печат
Состојки: 1 главица кељ 300 грама пилешко месо 1 страк праз 1 главица кромид масло за јадење 2  компири со средна големина сол црн бибер...
Вести Економија

Еден милион евра за инвестиции во зелена енергија од ЕБОР

Слободен печат
Европската банка за обнова и развој со кредит од еден милион евра ќе поттикува инвестиции во зелена енергија во земјава. Средствата, како што информираат од...