Здружението на културни промотери се грижи за безбедноста на публиката и сака да придонесе за развојот на културата (ВИДЕО)

Потребата од здружувањето на сите промотери на културни настани и концерти беше да се засили позитивното влијание во јавноста за предлог мерките за заштита што ги поднесовме до Комисијата за заразни болести, рече Теодора Васиљевиќ, претседателка на новоформираното здружение на културни промотери.

Таа за „УБ“ на „Слободна ТВ“ кажа дека предлозите за тоа како безбедно да се одржуваат културните настани, здружението ги формирало според преораките на Светската здравствена организација, како и искуствата на други европски држави и протоколи кои биле создадени од слични иницијативи како што се „Музика сега“ и ИВАП.

„Наша прва обврска како организатори е публиката да биде безбедна, законски сме обврзани да имаме медицински лица на нашите настани. Еден од нашите предлози е во првата фаза од 1 до 15 јули да се почне со настани со ограничен број од 300 посетители, а потоа до 30 јули бројката да се зголеми до 1000 посетители.

Прочитајте и...  Истражување: Повозрасните подобро се справуваат со коронакризата

Нагласивме дека ќе имаме зголемен број на медицински лица, ќе се мери температура на посетителите, препорачавме онлајн купување на билетите, дури создадовме нова позиција на Ковид меначер кој ќе има свој тим“, вели Васиљевиќ.

Во новото здружение членуваат организациите што во изминативе неколку децении се истакнаа како најреномирани организатори на музички/културни настани (МКЦ Скопје, „Пасворд“, „Авалон“, СЏФ), но и помали организации и поединци во оваа индустрија.

„Ова Здружение не се формираше само заради пандемијата, имаме повисоки цели: да придонесеме за развојот на културата и да создадеме стратегии и можности за подобри услови на нашата работа“, вели Васиљевиќ.

Прочитај повеќе

Привремената претседателка на Боливија е позитивна на Ковид-19

Слободен печат

Топ 10 државни фирми што прават најголеми профити: ЈП за државни патишта – рекордер според добивката

Соња Кириџиевска

Глигорова: Нудиме ослободување од должничкото ропство, враќање на извршителите во судството

Слободен печат

САД со над 65.000 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа

Слободен печат

Макрон бара катедралата Нотр Дам да биде обновена како што изгледала претходно

Слободен печат

САД формира специјална група за борба против кибер измами

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турски експерт: Високите температури не го уништуваат коронавирусот

Слободен печат

ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА: Старите ветувања за гасификација, за Чебрен и за инспектори во ново руво

Весна Дамчевска

Вработен во прес-службата на Меркел наводно шпинирал за Египет

Слободен печат

Во Калифорнија го оспоруваат решението за странските студентски визи

Слободен печат

Од денес во Италија забранет влез за државјани на 13 земји, на списокот и С. Македонија

Слободен печат

Огненовски од Демократи: Да се врати украденото од народот и да се донесе една изборна единица

Миа Агенција