1 C
Скопје

Tag : СЗО

Вести Свет

СЗО следната недела ќе разгледува одобрување на две кинески вакцини против коронавирус

Слободен печат
Светската здравствена организација следната недела ќе почне да ја разгледува можноста за одобрување за итна употреба на две кинески вакцини против коронавирусот, изјави помошничката на...
Вести Свет

СЗО: Бројот на лица заразени со ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Слободен печат
Бројот на лица заразени со ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари, но вакцините имаат потенцијал да ја контролираат пандемијата. Тоа го изјави...
Вести Свет

Ковакс: Испорака на 1,8 милијарди вакцини за 92 земји во текот на годинава

Слободен печат
Системот за дистрибуција на вакцини Ковакс планира да испорача 1,8 милијарди дози во посиромашните земји оваа година и очекува побогатите земји да ги исполнат своите...
Вести Свет

Фаучи смирува: САД остануваат во СЗО и може да се приклучат на КОВАКС

Слободен печат
Главниот медицински советник на американскиот претседател Џо Бајден, Ентони Фаучи, денеска потврди дека САД ќе останат членка на Светската здравствена организација (СЗО). Бајден вчера потпиша...
Вести Свет

СЗО: Нееднаквост во дистрибуцијата на вакцини за коронавирус во Израел

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) денеска изрази загриженост за нееднаквоста во дистрибуцијата на вакцини за коронавирус во Израел, каде повеќе од 20 проценти од населението е...
Вести Свет

СЗО постигна напредок во преговорите со „Фајзер“ за дистрибуција на вакцини во посиромашните земји

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) постигна напредок во преговорите со компанијата „Фајзер” за вклучување на нивната вакцина против Ковид-19 во портфолиото на вакцини што ќе бидат...
Вести Свет

СЗО: Светот е соочен со катастрофален морален пад на дистрибуцијата на вакцини против ковид-19

Слободен печат
Светот е на праг на катастрофален морален пад со дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом...
Вести Македонија Слајдер

Активни 16231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

Слободен печат
До вчера во Македонија беа регистриарни 16.231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број,  9.985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се...
Вести Свет Слајдер

СЗО контра ЕУ: Не воведувајте обврска за доказ за вакцинирање или имунитет при патување

И.И.
Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) денес ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Комитетот од...
Вести Свет Слајдер

Првиот на СЗО со барање: Сакам да видам вакцинирање против ковид-19 во секоја држава во наредните 100 дена

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус денеска побара кампањи за вакцинација за ковид-19 во сите држави во светот во наредните 100...