Tag : Протокол

Вести Македонија Слајдер

Објавени правилата од протоколот за запишување на првачињата (ФОТО)

Слободен печат
На вчерашната седница на Владата беше усвоен протоколот за запишување на прводеленчињата во основните училишта. Според ова, уписите ќе се реализираат во јуни, а министерот...
Останатo Спорт

Националната пливачка федерација: Во најбрзо време да ги отворите базените!

Слободен печат
Националната пливачка федерација предводена од претседателот Александар Филипчев до Владата на Република Северна Македонија, Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести испрати барање за...
Вести Македонија Слајдер

Пауновски: Никој не може да ги легитимира граѓаните при влез во ресторан, освен малолетните лица кои ќе побараат алкохол (ВИДЕО)

Слободен печат
Угостителските објекти од вчера се отворени за гости, но мора да почитуваат одредени протоколи за работа. Во спротивно, ќе бидат санкционирани од страна на Државниот...
Вести Македонија Слајдер

Бектеши: Келнерите, менаџерите или управителите на угостителските објекти немаат право да ги легитимираат гостите

Слободен печат
Министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека согласно Законот за угостителска дејност нема одредба според која сопствениците, менаџерите и вработените во угостителските објекти имаат надлежност...
Вести Македонија Слајдер

Угостителите се одговорни да бараат лични карти, информативни посети во наредните 10 дена (ВИДЕО)

Слободен печат
Директорот на Државен пазарен инспекторат Стојко Пауновски, на денешната прес-конференција на Инспекцискиот совет одговори на новинарско прашање во врска со начинот на кој ќе се...
Вести Македонија Слајдер

Угостителите денес почнуваат со работа, организирањето на прослави е забрането

Слободен печат
Откако беа затворени на 13 март поради состојбата со коронавирусот, кафулињата и рестораните од денеска повторно почнуваат со работа. Отворени за гости ќе бидат само...
Спорт Фудбал

За плукање фудбалерите ги очекува суспензија од 12 натпревари!

Слободен печат
Според новиот протокол подготвен од романската фудбалска федерација (ФРФ) и професионалната лига на земјата, играчите во романската лига би можеле да бидат суспендирани и до...
Вести Регион

Грција воведува здравствени протоколи за работа на хотелите и туристичките објекти

Слободен печат
План за управување со сомнителен случај на Ковид-19, потребно е да имаат сите хотели и туристички објекти во Грција, согласно здравствените протоколи од Министерството за...
Спорт Фудбал

ФФМ го достави бараниот протокол до клубовите

Слободен печат
Фудбалската федерација на Македонија ги подготви и денеска пред претставници на координативниот кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и...
Вести Македонија

Се работи на протоколот за враќање на децата во градинките

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција во Владата соопшти дека се работи на протоколот за згрижување на децата во градинките и оти разменуваат...