6 C
Скопје

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Шуфнудли со кајмак (РЕЦЕПТ)

Српската кујна е исклучителен белег на српскиот народ, а нивното гурманство и страста кон храната ја прави посебна. Во минатото, во српските села името за кујна било „куќа“, а централен дел било огништето, кое претставувало важно, култно место, покрај кое се „одигрувал“ секојдневниот живот, се собирало целото семејство.

Шуфнудлите се одличен избор за лесен ручек или малку поинаква вечера. Совршен избор од српската кујна за сите љубители на компирот и секако сите гурмани кои сакаат да пробаат нешто поинакво.

Состојки:

– 500 г компири
– 1 жолчка
– 150 г брашно
– малку сол
– 3 лажици сирење
– кајмак за прелив
– презла
– масло

Подготовка:

Сварете 500 грама компири додека убаво не омекнат, а потоа излупете ги. Додека се врели изгмечете ги и додајте сол, жолчка, сирење, брашно и со рака замесете меко тесто. Од тестото формирајте помали топчиња од кои со двете раце ќе формирате ролнички.

Прочитајте и...  ВИДЕО| Ќе ве боли стомакот од смеење: Започнува новата сезона на „Преспав“, се врати Миле!

Ролничките ставете ги во подлабок сад кој ќе биде убаво полн со солена вода и варете ги додека не почнат да испливуваат на површината. Кога ќе бидат готови, поточно кога ќе испливаат на врвот на тенџерето извадете ги и внимателно извалкајте ги vo смеса со масло, презла и сусам. Ставете ги на загреана тава со масло и убаво пропржете ги. Откако малку ќе се оладат прелијте ги со кајмак.

За сите кои се по благото, на видеото е прикажана варијанта на благи шуфундли со шеќер:

 

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Гибаница со готови кори, на српски начин (РЕЦЕПТ)

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Ќебап, крал на српската скара (РЕЦЕПТ)

 

Прочитајте и...  Тамара Тодевска сподели емотивна фотографија во сеќавање на својот добар пријател Влатко

Поврзани вести

Зошто треба да пиете вода пред појадок?

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 3 декември: Вашата креативност моментално е на врвот

Слободен печат

Виц на денот: Спор

Слободен печат

ФОТО| Кејт Мос ќе ја краси насловната на јануарскиот „Вог“: Кралицата на стилот никогаш не изгледала подобро!

Слободен печат

Четири хороскопски знаци во кои се кријат вистинските пријатели за цел живот

Слободен печат

ВИДЕО: Спејко сними спот, во главна улога мисицата Анѓела Јакимовска!

Васко Спасовски

Остави Коментар