Tag : компир

Магазин Магазин слајдер Храна

Лесен ручек за жешките денови: Плескавици од ориз

Слободен печат
Состојки: 300 грама ориз 200 грама компир 1 главица кромид 2 чешниња лук 1 морков 5 лажици презла 2 јајца масло за јадење зачини по...
Забава Магазин Магазин слајдер

Студентка преплашена од глетката кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Слободен печат.
Дона Поре е 22-годишна девојка од градот Цаена во Франција која во март во супермаркетот купила вреќа со компири и ја оставила во кујната. Во...
Здравје Магазин Храна

Дознајте на кое овошје и зеленчук не треба да му ја лупите кората!

Васко Спасоски
„Кората од овошје и зеленчук обично има повеќе антиоксиданти, растителни влакна, витамини и минерали од остатокот“, се согласи нутриционистот Малина Малкани. Како што објасни таа,...
Магазин Храна

Нека ви биде интересно и ова попладне – Благ леб со компир, цимет и какао

Слободен печат
Состојки: 500 грама брашно 1 варен компир со средна големина (испасиран) 1 коцка сув квасец 100 грама шеќер 1 ванилин шеќер 1 жолчка од јајце...
Магазин Храна

Необична, а вкусно: Лазањи со компири и бешамел сос

Слободен печат
Состојки: 2 килограми компир 400 грама салама 100 милилитри масло за јадење 3 лажици брашно 700 милилитри млеко сол црн бибер Подготовка: Потребниот компир за...
Здравје Магазин

Зајакнете го имунитетот во време на болести: Јадете благ компир секој ден

Слободен печат
Во овој период кога секој треба да јаде храна богата со витамини и минерали, секој ден треба да јаде една не толку популарен плод кај...
Вести Економија

Бектеши: Косово ја укина забраната за извоз на мед и компир

МИА агнција
Косово ја укина забраната  за увоз на мед и компир од земјава, а Северна Македонија го стави Косово повторно на листата земји од кои е...
Вести Економија

Бектеши утре на средба во Косово за забраната за увоз на компир и мед

Слободен печат
Министерот за економија Крешник Бектеши утре во Косово ќе има средба со министерот за трговија и индустрија Ендрид Шала, по мерката на Приштина за забрана...
Ви Препорачуваме Еспресо Храна

Оваа намирница треба често да ја користите во исхраната (ВИДЕО)

Слободен печат
Компирот е најкористената намирница во континенталната исхрана. го подготвуваме на различни начини, а денес е тешко да се замисли диета без компир. Неговите љубителите ќе...
Еспресо Храна

Компир во крем сос – Шпански рецепт за малку поинаква компир салата

Слободен печат
Вкусна салата која можете да ја јадете во секој дел од денот, а може да ви послужи и како оброк. Потребни состојки (количините се за...