10 C
Скопје

ВИДЕО+ФОТО: Животот во „последниот слободен град“ во Америка

Филмот „Земјата на номадите“ дава поглед кон животот на модерните номади, а нивното кралство на слободата е Слаб сити, „последниот слободен град во Америка“.

Слаб сити е место на напуштена стара војна база во пустината Калифорнија, во кој со децениии се вкрстуваат патиштата на модерните американски номади кои избираат живот на тркала, ослободени од социјалните стеги, но и километри и векови одалечени од цивилизацијата.

Фото: Профимедиа

Во овој необичен „рај на Земјата“ нема струја, ниту вода, ниту канализација.

Фото: Профимедиа

Луѓето спијат во автомобилите, приколките, во напуштените автобуси, во шаторите…

Полицијата никогаш не ги посетува, тука се сами едни за други, а секоја нивна приказна е достојна за филм.

Некои сиромаштијата ги навела на овој начин на живот, некои го избрале бидејќи им се допаѓа да живеат во склад со природата, некои се отфрлени од општеството и семејството, некои бараат уметнички живот… Филмот „Земјата на номадите“ штотуку загреба во шаренилото на тие необични судбини на луѓето кои живеат тука.

Прочитајте и...  Кетрин Зита - Џонс: Едвај чекам да остарам за да јадам слатки

Слаб сити ги прифатил сите во своите бои, креативноста, толеранцијата, слободата, а денес важи и за една уникатна туристичка атракција и непресушен извор на инспирација за филмските автори.

Погледнете ги неверојатните „разгледници“ од „последниот слободен град во Америка“, како што го нарекуваат многумина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by William Sandell (@sandell.w)

Поврзани вести

Горди и своеглави: Хороскопски знаци кои не сакаат никој да им наредува

Слободен печат

Откриено што бара Канје Вест од Ким Кардашијан во документите за развод

Слободен печат

Пролетен маникир во беж нијанси за префинет изглед

Слободен печат

Шест работи кои создаваат негативна енергија во домот: Оштетени чинии, чевли пред вратата, па дури и стари магазини

Слободен печат

Откриена тајната за најинтригантното кралско пријателство: Што и пишувал принцот Филип во писмата на Дијана?

Слободен печат

Харисон Форд и Бред Пит меѓу водителите на доделувањето на Оскарите

Слободен печат

Остави Коментар