20 C
Скопје

Tag : слободен

Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО+ФОТО: Животот во „последниот слободен град“ во Америка

Слободен печат
Филмот „Земјата на номадите“ дава поглед кон животот на модерните номади, а нивното кралство на слободата е Слаб сити, „последниот слободен град во Америка“. Слаб...
Вести Македонија

Во најновиот број на весникот „Слободен печат“ читајте:

Горан Наумовски
Во најновиот број на весникот „Слободен печат“ читајте: – Барањето отпечаток, прст во око на пописот – ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотребува статистичката операција – Tричлени комиси...
Вести Економија

Турската лира во слободен пад

Турција се соочува со нова валутна криза, зголемувајќи ги проблемите во земјата која веќе се бори со последиците од пандемијата на коронавирусот. Ова е добра...
Вести Економија

Брегзит ќе ја чини Британија дури 200 милијарди фунти

Слободен печат
Загубата предизвикана од излегувањето на Велика Британија од Европската унија веќе достигна 130 милијарди фунти, а ќе порасне за дополнителни 70 милијарди до крајот на...
Вести Македонија

Еврејската заедница одбележува 75 години од возобновувањето по Втората светска војна

Слободен печат
Еврејската заедница во Република Северна Македонија вечер во 20 часот на Малата сцена во Македонскиот народен театар ќе ја одбележи 75-годишнината од возобновувањето по Втората...
Вести Македонија

АНКЕТА Граѓаните за земјотресот: Страшно беше!

Слободен печат
Утринава во нашата земја значително се почувствуваа земјотресите кои беа со епицентар во Драч, Албанија, при што беше предизвикана вознемиреност кај граѓаните. „Слободен печат“ направи...
Вести Економија

Зголемен бројот на патници во авионскиот сообраќај

Слободен печат
Бројот на превезените патници во патниот патнички превоз во третото тримесечие годинава во однос на тој квартал лани бележи намалување за 24,9 отсто, во градско-приградскиот...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Заев: Јас ќе ја водам кампањата и ќе бидам кандидат за премиер

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на претстојните парламентарни избори во април следната година повторно ќе биде кандидат за премерското место. – Јас ќе ја...
Вести Свет

Ослободен Чан: Дали е овој крај на протестот во Хонг Конг?

Слободен печат
Властите во Хонг Конг го ослободија осомничениот за убиство, чиј случај доведе до планови за промена на Законот за екстрадиција, што дополнително поттикна масовни протести...
Вести Свет

АНГЛИЈА: Пронајдени 39 лешеви во камион кој пристигнал од Бугарија

Слободен печат
Триесет и девет лешеви се пронајдени во приколката на камион во Есекс, Англија, потврди полицијата. Возачот на камионот, 25-годишен маж од Северна Ирска, е уапсен...