Tag : америка

Колумни Слајдер

Америка и Енглеска биќе земља пролетерска!

Љубиша Николовски
Оваа парола не знам дали ја знае помладата генерација Македонци. Помал дел од се уште живите граѓани можеби биле и нејзини сведоци, но добар дел...
Вести Свет

Демократите во Сенатот не го прифаќаат пакетот мерки за стимулација на економијата

Слободен печат
Демократите во Сенатот засега, од низа причини, не прифаќаат договор за пакет мерки за стимулација на економијата по епидемијата на коронавирусот во земјата. Мич Меконел,...
Ви Препорачуваме Свет

КОРОНАГЕДОН: Дали ни претстои радикално менување на светот кој досега го познававме?

Дејан Андоновиќ
Светот е соочен со медицински, но и со економски искушенија без преседан… Особено што се соочува со пандемија и број на брзо инфицирани лица ширум...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Плажите на Флорида преполни, светот згрозен: Ако добијам корона, нека добијам (ВИДЕО)

Слободен печат
Иако американскиот претседател Доналд Трамп пред три дена воведе поостри мерки за да се спречи епидемијата на новиот коронавирус, тоа изгледа не е доволно. Така,...
Вести Економија Слајдер

„Банк оф Америка”: Американската економија влезе во рецесија

Слободен печат
Американската економија е во рецесија како резултат на глобалната пандемија од коронавируст, се вели во извештај на „Банк оф Америка”. Извештајот е подготвен од аналитичари...
Вести Економија

Американски инвеститор: Заради пандемијата не чека најголемата финансиска криза до сега

Слободен печат
Владите низ целиот свет пробуваат да го запрат ширењето на коронавирусот, кој ја загрозува економијата на глобално ниво. Легендарниот американски инвеститор Џим Роџерс веќе не...
Вести Свет

Американските аеродроми преполни, сцени од кои сите стравуваа: Патниците си дишат во врат чекајќи со часови

Слободен печат
Новите мерки кои во борбата против коронавирусот ги воведе администрацијата на Доналд Трамп во врска со ограничувањето на патувањата, за жал доведоа токму до такви...
Вести Свет

Американски експерт за заразни болести: Можен е целосен карантин во САД

МИА Агенција
Главниот експерт за заразни болести во САД, Ентони Фаучи не ја исклучува можност за целосен карантин на неговата земја, со цел да се спречи ширењето...
Вести Свет

Американците да избегнуваат да патуваат со крузери, апелираат властите на САД

Слободен печат
Администрацијата на САД препорача Американците да избегнуваат крузерски патувања, предупредувајќи дека на такви патувања постои голем ризик да се добие инфекција од коронавирус. Во предупредувањето...
Вести Свет Слајдер

Дојче веле: Молк за астрономските долгови на Америка, ниту Трамп ниту демократските предизвици не трошат многу зборови

Слободен печат
Ниту американскиот претседател Доналд Трамп, ниту неговите демократски предизвикувачи не трошат многу зборови на огромниот долг од 20 милијарди американски долари, дури и да го...