18 C
Скопје

Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Искористете го стариот леб до последна трошка…

Состојки: 500 грама стар леб исецкан на мали коцки, 150 грама сирење, 4 јајца, 200 мл јогурт, 150 грама кашкавал, 100 мл масло, половина прашок за пециво, сол.

Подготовка: Посолете и изматете ги јајцата, додадете го сирењето и маслото, и продолжете со матење. Додадете го и јогуртот и прашокот за пециво. Соединете ја смесата. На дното на претходно намастен сад за печење наредете ги коцките леб, прелијте ги со филот, па повторете го процеот уште еднаш. Најгоре наредете кашкавал. Печете на 200 степени 30 минути.

Пријатна вечера!

Поврзани вести

ФОТО | Кој би рекол дека има 55 години? Провокативните фотографии на Синди Крафорд го воодушевија светот!

Слободен печат

Кевин Гатри осуден на три години во затвор по сексуален напад врз негова колешка: Неговата ДНК е пронајдена на нејзината долна облека

Слободен печат

Тој го откри Бред Пит: Почина Божидар Николиќ, режисерот на култниот филм „Балкански шпион“

Слободен печат

Затворска казна бидејќи намерно кашлал кон поранешната сопруга и ја заразил со коронавирус

Слободен печат

Рок класа 2021: Тина Тарнер, Џеј Зи, „Крафтверк“, „Фу Фајтерс“ се неколкумина од новите членови на „Куќата на славните“

Слободен печат

Астролозите тврдат: Ако сакате љубов за цел живот со овие три жени ќе ви биде најтешко, речиси невозможно…

Слободен печат

Остави Коментар