ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Земал банана, ја залепил со селотејп на ѕид и сега ќе заработи богатство (ФОТО)

Неверојанто уметничко дело изложено во една галерија во Мајами Бич се продава за неверојатни 120.000 долари.

Се би било сосема во ред доколку ова дело не беше прилично необично. Станува збор за обична банана залепена на ѕид со обичен селотејп.

Според податоците објавени на сајтот „Artnet“, две од три поставки се продадени и цената сега достигнува и до 150.000 долари

Бананата залепена со дебел селотејп е дело на Маурициј Кателан, а тој ова свое дело го претстави вчера во галеријата Перотин.

Бананата е купена во супермаркет во Мајами и е залепена со сив селотејп.

View this post on Instagram

The talk of the town in Miami right now is Maurizio Cattelan’s “Comedian,” a banana 🍌 duct taped to the wall. Two have already sold for $120,000 at Perrotin 😉 read more, including about the banana my husband, @nnddmmyy, hung on his dorm wall for two years, on Artnet News, link in bio @artnet @galerieperrotin @mauriziocattelan @artbasel #art #conceptualart #banana #sculpture #artbasel #artbaselmiamibeach #artbaselmiami #artfair #artgallery #artwork #whatisart #isthisart #miami #miamibeach #florida #miamiflorida #mauriziocattelan #perrotin #galerieperrotin #artist #bananapeel #ducttape #artnetnews #artcollector #vippreview #artjournalism #artjournalist #openingday #artgallery #gallery #artworld

A post shared by Sarah Cascone (@sarahecascone) on

Основачот на галеријата Емануел Перотин за „CNN“ изјави дека бананите се симбол за глобалната трговија, но и често се користат за хумор.

Потенцијалниот купувач би требало да знае дека не постојат инструкции за тоа што да прави со бананата кога таа ќе почне да скапува.

Инаку Маурициј Кателан е уметник кој често ја предизвикува популарната култура. Едно негово дело – ВЦ школка напрскана со 18-каратно злато е проценета на околу 6 милиони долари. Украдена е во септември во Англија.

принтскрин

Уапсени се пет лица, но ВЦ школката се уште не е најдена.

Прочитајте и...  Том Хенкс се врати во САД, па откри како се чувствува по излекувањето од коронавирусот

Прочитај повеќе

Атрактивната српска пејачка сакаше да направи стој на раце, па „тресна“ на подот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Смислил како да ги нервира роднините дури и на далечина, им испраќа загрижувачки фотографии (ФОТО)

Слободен печат

Жан Клод Ван Дам и упати порака на српската пејачка Драгана Мирковиќ: Бакнежи, ми недостигате! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Рецепт стар неколку векови: Традиционална италијанска супа која го „греела“ и Леонардо да Винчи

Слободен печат

Катерина Шехтанска: И во изолација физички сме активни

Александра Велинова

„My heart will go on“: Химна на љубовта која Селин Дион не сакаше да ја отпее! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите ја критикуваа поради донацијата, а еве на што размислува Ким Кардашијан! (ФОТО)

Слободен Печат

Го понесе моментот: Раперот Дрејк за првпат со фановите сподели слика од својот двегодишен син (ФОТО)

Слободен печат

Сопругот на Анета Мицевска од група „Молика“ доби казна затвор од 2 години и 6 месеци!

Слободен печат

Ријана за првпат со дураг на насловна на Вог: Единствената работа која навистина може да го подигне детето е љубовта

Слободен печат

Во обид да се спасат од коронавирусот: Сопружници од Шпанија избегале на планина и премрзнале (ВИДЕО)

Слободен печат

Завршена десеттата симфонија на Бетовен: Еве кога публиката ќе може да ја слушне!

Слободен печат