18 C
Скопје

Tag : дело

Магазин Магазин слајдер Сцена

ВИДЕО+ФОТО | Светските ѕвезди на дело: Одржан хуманитарниот концерт кој собира вакцини за најсиромашните

Слободен печат
„Global Citizen“ синоќа ја одржа оваа прекрасна и амбициозна кампања за помош на медицинските работници во најсиромашните земји во светот за што поскоро тие да...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ВИДЕО | „Кажи ми, кажи Вардаре, колку ли солзи криеш ти“: Лозано со уште едно маестрално дело!

Слободен печат
По подолга пауза поради пандемијата со коронавирусот, нашата најголема машка музичка ѕвезда Влатко Лозаноски – Лозано конечно реши да ја објави својата најнова песна. „Вардаре“...
Хроника

Косовари фатени на дело како шверцуваат мигранти

Велешката полиција ги привела Д.П.(45) и Е.Б.(30), двајцата од Косово, поради сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти”. На 24 овој месец на магистралниот пат...
Хроника

Обвинение за учество во толпа која извршила кривично дело

Основното јавно обвинителство од Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело учество во толпа што ќе изврши кривично дело. Обвинетиот 19-годишник од...
Забава Магазин Магазин слајдер

На продажба слика од Пикасо која во јавноста не е видена 40 години! Уметничкото дело на аукција се проценува на неколку милиони!

Слободен печат
Уметничкото дело „Femme au Beret Mauve“ од познатиот шпански уметник Пабло Пикасо, како што објавија странските медиуми, оди на аукција. Станува збор за слика што...
Вести Македонија Слајдер

Заев за „Дело“: Македонскиот мозаик сјае со најубавите бои

Слободен печат
„Оваа година славиме три годишнини кои силно ја илустрираат современата историја и развој на Северна Македонија: 30 години од прогласувањето независност, 20 години од Охридскиот...
Магазин Магазин слајдер Сцена

По реакциите за сличностите на уметничкото дело со бугарското знаме ќе се менува евровизискиот спот на Гарванлиев

Слободен печат
По бурните реакции на јавноста и бројните евровизиски фанови ќе се менува дел од официјалниот спот на нашиот претставник за песната „Here I stand“. Спорниот...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО | Бенкси продава негова слика на аукција во која херои се медицинските лица: Целата сума ќе биде донира

Слободен печат
Уметникот Бенкси се надева дека ќе собере повеќе од три милиони фунти за британската Национална здравствена служба (NHS) со лицитација на неговoто уметничко дело, кое...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Ејми Локејн повторно зад решетки откако пијана усмрти жена: Зошто актерката е двапати затворена за истото дело?

Слободен печат
Осудена за убиство на жена додека возела пијана, Локејн го одлежала своето време и ги поминала следните пет години како модел-граѓанин, соочувајќи се со своето...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Покрај актерството, Шерон Стоун има талент и за друга уметност

Слободен печат
Шерон Стоун е позната низ целиот свет како успешна актерка, а малку е познато дека долго време таа има свое хоби на кое е особено...