Tag : богатство

Вести Економија

Рекорден број милијардери во светот: Кои се, каде живеат, со што се занимаваат…

Слободен печат
Бројот на милијардери на глобално ниво минатата година порасна за 8,5 отсто на рекордни 2.825. Нивното богатство се зголеми за 10,3 отсто и сега се...
Вести Економија

Изгубија милијарди: Пандемијата жестоко удри по џебот на најбогатите Австријци

Слободен печат
Кризата поради корона вирусот им зададе тежок удар по финансиите на најбогатите Австријци кои изгубија милијарди евра. Австрија во моментов има 41 милијардер, а последиците...
Вести Економија

Руските олигарси го зголемиле своето богатство за 16 пати во последниве 20 години

Слободен печат
Последните 20 години богатите Руси го зголемиле за 16 пати од 0,1 до 1.6 милијарди долари. Максималниот раст е забележан во периодот од 1999 до...
Вести Економија

Американските милијардери го зголемиле богатството за време на пандемијата

Слободен печат
Според информациите од извештајот на американскиот институт за политички студии. Кој го пренесува „Ројтерс“, од 18. март до денеска, за период од 11 недели 42,6...
Вести Економија

Франција на прво место според прагот на богатство

Слободен печат
Според извештајот на Опсерваторијата на нееднаквости, независно тело, кога едно лице има месечна нето заработувачка од 3.470 евра со платени даноци и социјални придобивки, односно...
Вести Економија

Основачот на „Зум“ за еден ден заработи 800 милиони долари

Слободен печат
Според извештаите на „Блумберг“ побарувачката за услуги како видео – конференција последниве месеци забележала раст од 160 отсто. На почетокот на годината вредноста на „Зум“...
Вести Свет

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат
Постојат сомнежи дека во темелите на палата во Полска се кријат 28 тони нацистичко злато вредно повеќе од милијарда фунти, откако таа локација е спомената...
Вести Економија

Богатите уште побогати: Богатството на руските олигарси расте и покрај корона кризата

Слободен печат
Богатството на петтемина најбогати Руси од почетокот на пандемијата се зголемило за 22,6 милијарди долари и сега тоа се проценува на 109,5 милијарди долари. –...
Вести Економија

Цукерберг го „претрка“ Бафет: Додека акциите на „Фејсбук“ скокаа, „Беркшир Хатавеј“ изгуби 50 милијарди долари

Слободен печат
Некој е победник, а некој губитник, но сега на сите им е јасно дека технолошките компании „најдобро поминаа“, бидејќи се фокусирани на онлајн свет, гејминг,...
Вести Економија Слајдер

Јовановиќ: Богатите поставуваат свои луѓе во институциите и преку нив ја контролираат економијата, потребен е прогресивен данок и поместување на парадигмата (ВИДЕО)

Слободен печат
Светската пандемија нанесе силен удар по економиите и моделите врз кои се темелат. Последиците се веројатно пострашни од „големата депресија“ . Гостин во „Утрински брифинг“...