Уметник го изел 120 илјади долари вредното уметничко дело на колегата (ВИДЕО)

Уметничката инсталација проценета на 120.000 американски долари, која се состоеше од банана залепена салотејп на ѕид, во саботата на изложбата „Art Basel Miami“ ја изеде преформерот.

Уметникот Дејвид Датуна на Instagram го сподели својот перформанс наречен „Гладен уметник“. На снимката ѝ се приближува на инсталацијата, ја симнува бананата од ѕидот и ја јаде, опкружен од зачудените посетители на изложбата.

„Ја обожувам уметноста на Маурицио Кателан и многу ми се допаѓа оваа инсталација. Многу е вкусна“, напиша Датуна за делото на споменатиот италијански уметник.

Концептуалниот уметник Кателан е најпознат по златната тоалетна шолја која во рамките на својата желба „America“ ја постави во њујоршкиот музеј „Guggenheim“. Потполно функционалната тоалетна школка од 18 картно злато проценета на 5 милиони долари кон средината на септември годинава беше украдена од изложба во дворецот Бленхајм, стотина километри западно од Лондон.

Уметничката галерија „Porrotin“ објави во петокот дека продала три верзии од инсталацијата со бананите за најмалку 120.000 долари, покренувајќи контроверзии во светот на уметноста.

„Тој не го уништи уметничкото дело. Бананата е идеја“, изјави портпаролот на галеријата, Лисјен Терас.

Тој додаде дека купувачите на ова дело добиле сертификат за автентичноста, што им дало сопственост над идејата, а дека бананите треба да се менуваат.

Прочитајте и...  Првото што го пиете наутро е кафе? Еве што се случува во организмот следните шест часа

Прочитај повеќе

По неа лудува целиот свет: Една од најубавите девојки во светот ужива на плажите во Малибу! (ФОТО)

Васко Спасоски

Еднаш дива, засекогаш дива – Безвременската елеганција и минималистичкиот стил на Моника Белучи како модна лекција за сите! (ФОТО)

Слободен печат

Погледнете што се случува со вашето тело кога ќе престанете да внесувате пробиотици!

Слободен Печат

Шерон Стоун: Роберт Де Ниро најдобро се бакнува! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ставена на аукција слика од Ботичели која се проценува на 80 милиони долари: Постојат само 12 портрети направени од овој сликар! (ФОТО)

Слободен Печат

Сексуалната желба можете да ја повратите и со помош на чај

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

13 филмови кои секоја жена мора да ги погледне пред 40-та (ВИДЕО)

Слободен печат

Како Џон Ленон заврши во кревет со Дејвид Боуви? Првпат да видам како е, а вторпат да бидам сигурен дека не ми се допаѓа

Слободен Печат

Листа со холивудски ѕвезди кои излажале за да добијат улога: Клуни и Крег најмногу се посрамотиле!

Слободен печат

Фотограф ги претвара трудниците во принцези од Дизни! (ФОТО)

Слободен Печат

Коки му напиша писмо на Дуле: Сите прашуваат за тебе, не те заборавиле!

Слободен печат

Џесика Симпсон ослабе 45 килограми, па му се закани на сопругот дека ќе го напушти!

Слободен Печат