12.8 C
Скопје

Tag : уметник

Култура

Изложба на дигитални принтови од ликовниот уметник Валмир Азири

МИА Агенција
Во ЈУ Културно Информативен Центар – Скопје, во Изложбените салони – Империјал 1 и 2, од денеска до 16 јуни ќе биде отворена изложба на...
Живот Магазин Магазин слајдер

Продадена првата невидлива скулптура – дело на италијанскиот уметник Салватор Гарау

Слободен Печат
Првата невидлива скулптура во светот, наречена „Јас сум“ од авторот Салватор Гарау, продадена е за енормно висока цена од 15.000 евра, на италијанска аукција. Оваа...
Живот Забава Магазин Магазин слајдер

ФОТО: Како дигиталните тетоважи на познати личности влијаат врз нашата перцепција за нив?

Слободен Печат
Чејан Рандал е уметник од Сиетл кој манипулира со фотографии од актери, музичари и други влијателни фигури од минатото и сегашноста. Тој дигитално „ги тетовира“,...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО | Американски уметник мета на критики откако направил куќа од огледала на швајцарските Алпи: Да имав пари би ја купил само за да ја срушам!

Слободен Печат
Еден американски уметник решил да ја направи куќата од неговите соништа. Пред неколку години тој направил куќа од огледала на швајцарските Алпи. Но иако многумина...
Забава Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО+ФОТО | Свиња нацртала портрет од принцот Хари: Оваа уметност се продаде за 2.300 евра, а Пигкасо заработува како вистински уметник!

Слободен печат
Апстрактната слика на принцот Хари е продадена за повеќе од 2.000 фунти (2.344 евра), што не е воопшто чудно, бидејќи ја насликала – свиња. Свињата...
Забава Магазин Магазин слајдер

Бенкси повторно провоцира: На ѕид од затвор нацрта затвореник во бегство

Слободен печат
Познатиот уметник Бенкси повторно се најде во центарот на вниманието. Овој пат, тој „ординирал“ во англискиот град Рединг, каде во текот на ноќта дошол до поранешниот локален затвор и...
Вести Регион Слајдер

Рама: Во политиката сум случајно, отсекогаш сакав да бидам уметник

Слободен печат
Албанскиот премиер, Еди Рама повтори дека е случајно во политиката и дека отсекогаш сакал да биде уметник. – Отсекогаш ме исполнуваше животот на уметник, сликар...
Културен печат

Мурал во Струмица: Сѐ е секогаш тука

Тони Димков
Ликовниот уметник Владимир Илиевски од Скопје на фасада на зграда во Струмица го наслика муралот со наслов „Сѐ е тука“. Муралот е реализиран во рамките...
Вести Култура

ВИДЕО | Решат Амети: Уметникот мора да биде веродостоен, инаку не е уметник туку плагијатор

Слободен печат
Ретроспективната изложба „30 години уметност“ на академскиот сликар Решат Амети е поставена во објектот Даут-пашин амам при Националната галерија на РСМ. -Мојата уметност е повеќе...
Културен печат

Уметничка колонија „Арт поинт – гумно“: Отворено студио со дела инспирирани од звукот на Бела Река

Тони Димков
Тема на уметничката колонија „Арт поинт – гумно“ во Слоештица, на која за првпат гостуваат само македонски уметници, е „Звукот на Бела Река“. На колонијата...